To nie Unia Europejska zakazuje u nas pokazów ale nasi lokalni samorządowcy i urzędnicy. Moim zdaniem wynika to z tego, że nasze społeczeństwo zachowuje się jak stado owiec, pasie się i przeżuwa (bezmyślnie konsumuje), a jeśli już to lezie za tym baranem, który najgłośniej beczy i obiecuje najlepszą trawę (np. 500+). W interesie samorządowców/urzędników jest aby zdobyć poparcie tych, którzy są aktywni np. ekologów, psiarzy, kociarzy itd. i mogą im zaszkodzić w trakcie wyborów, resztą stada nie przejmują się bo wiedzą, ze nic nie zrobi i polezie tam gdzie je pastuch zaprowadzi. U nas prezydent/burmistrz/wójt może pod byle pretekstem (głodne dzieci, zestresowane psy, gradobicie itp.) nie zorganizować Sylwestra (ale w teatrze/filharmonii zrobi fetę dla prominentów) lub tradycyjnej imprezy miejskiej (np. Wianki), która się mieszkańcom należy jak przysłowiowa psu micha, i nikt nie zareaguje, bo lata komuny wpoiły ludziom przekonanie, że władza daje jak chce, a jak nie chce to nie daje. A jak się trafi taki cwaniak co się upomni o swoje to go urzędasy ośmieszą, a ludzie będą palcem wytykać bo jest inny (LGBT+). Reasumując, jeśli nie będziemy aktywni, a nie jesteśmy, to nam odbiorą co zechcą i nic im nie zrobimy. A po pewnym czasie sylwestrowe pokazy, oczywiście wyłącznie w stolicy, znowu będą robić smutni panowie bez palców z Krupskiego Młyna.
Firmy z branży pirotechnicznej powołały dwie fundacje (jak zwykle, jak to Polacy, nie potrafiliśmy się dogadać), które mają ratować rynek pirotechniki przed zapaściom. Fundacje wydały już masę kasy na działania marketingowe, które niestety przyniosły mierne wyniki, bo nasze środowisko nie angażuje się w te działania, nawet firmy które wyłożyły kasę nie bardzo się zaangażowały w prowadzone akcje. Także tutaj na Forum nie wiele się pisze na ten temat i odnoszę wrażenie, że niektórym "fanom" pirotechniki nie bardzo na niej zależy i jakby co to znajdą sobie inne hobby
Pokazy mogą być i są interesem dla wielu miast jak we wspomnianym Sydney. Po pierwsze, pokazy sylwestrowe (bo jest ich kilka) w Sydney są sponsorowane przez firmy i miasto nie pokrywa całości ich kosztów. Po drugie, turyści z całego świata ściągają do Sydney aby je obejrzeć i przywożą ze sobą górę kasy. Po trzecie, najlepsza miejsca do oglądania pokazów są zajęte przez knajpy, bary itp. gdzie trzeba płacić za miejscówkę. Ostatnio Sydney zarobiło na Sylwestra coś ok. 500 mln dolarów. U nas żaden urzędnik nawet nie pomyśli o tym, że można na imprezie zarobić, bo na wszystko ma kasę z podatków, a jeszcze lepiej jest jak jej nie ma, bo wtedy nic nie musi robić i nikt go z niczego nie będzie rozliczał. Wypada wspomnieć w tym miejscu turystyczną Ustkę, która po wielu latach położyła festiwal, ale także Ełk i Nysę, które traktują swoje festiwale i pokazy na nich, a w szczególności wykonujące je firmy wyłącznie przedmiotowo. Trochę inaczej, ale tylko trochę, wygląda to w Szczecinie.
Natomiast jeśli chodzi o CE, to ono wcale nie jest takie złe jak się wydaje. Otwarło cały rynek w Europie i dzięki temu dowolny towar z CE można kupić/sprzedać gdzie się chce. Gdyby nie CE to na nowego smartfona czekalibyśmy miesiącami od jego premiery aż nasze krajowe laboratoria wydadzą stosowne certyfikaty. A kraj, który uzna że np. z powodu tradycji (Hiszpania, Włochy) trzeba trochę nagiąć reguły CE może to zrobić i dopuścić u siebie do obrotu określone produkty pirotechniczne.