Skocz do zawartości
  • 0

Z czego sa te rury


Pytanie

Opublikowano



Z jakiego materialu sa wykonane te rury wyglada mi to na PCV ale nie jestem pewien :)
PCV pociagnie 5" nie rozsadzilo by rury ?

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
Opublikowano

z włókna szklanego są zrobione nie żadne PCV.

ZAMYKAM

  • 0
Opublikowano

Nie wszystkie i nie wszędzie.

Najczęściej jest to HDPE. A jak ktoś ma dojścia to laminat. Kiedyś ( a może u niektórych do dzisiaj ) do mniejszych kalibrów używało się rur kartonowych.

  • 0
Opublikowano

Ale nawet tworzywo sztuczne i papier kiedyś się zużywają :)
Ja do własnych potrzeb zrobiłem z rurki stalowej i dałem podstawke 10mm razem waży to ok. 3 kg wiec nie ma sensu obkładać kamieniami.
W moim mieście widziałem jak ustawiali (wkopywali) metalowe. Więc to zależy chyba od firmy.

  • 0
Opublikowano

Tak właśnie metalowe nawet pamiętam ,że były żółtego i czerwonego koloru. A ,że były metalowe to poznałem bo były zdeka przyrdzewiałe przy wylotach.
A dlaczego niebezpieczne od razu ? Wystarczy ,że będzie rura grubościenna i nic się nie stanie.

  • 0
Opublikowano

Witam , nieco uściślę powyższe wypowiedzi , otóż rury które widzieliśmy na dołączonym linku są to rury wykonane z włókna szklanego i z żywicy syntetycznej o dużym stopniu odporności udarowej . Rury te z angielską nazwą Fibber Glas , obecnie powszechnie stosowane przez ekipy wykonujące pokazy na całym świecie . Wykonywane fabrycznie o ”znormalizowanych” z góry ustalonej długości i średnicy wytwarzane głównie przez Chińskich producentów , na naszym rynku są w ofercie dużych importerów zaopatrujących firmy wykonujące pokazy widowiskowe . Zaletą tych rur jest to że są stosunkowo lekkie żywotne i wytrzymałe w porównaniu z pozostałymi materiałami . Dodatkową cecha odróżniającą te rury od innych jest to że są fabrycznie zaślepiane a w górnej części szyjki maja dodatkowe wzmocnienie w formie kryzy . Co do rur z włókien węglowych to obawiam się że takowych nie ma , bynajmniej ja o takich rurach nie słyszałem i z takimi rurami się nie spotkałem , przyczyną będzie wysoka cena samego włókna i już gotowego wyrobu . Także rur z PCV się do tego celu nie stosuje , ponieważ tworzywo te w niższych temperaturach w momencie rozerwania rury wytwarza bardzo dużo groźnych odłamków i to jest powód że rury PCV nie maja zastosowania w pirotechnice . Kolejny bardzo popularny materiał na rury pokazowe to HDPE , skrót od angielskiej nazwy High Density Poly Ethylen , co możemy przetłumaczyć jako polietylen wysokiej gęstości . Rury grubościenne bardzo żywotne i wytrzymale na wszelkie zmiany temperatur i inne czynniki mechaniczne , ale już cięższe , więcej ważą od rur z włókna szklanego . Spotykane w kilku kolorach od żółtej , pomarańczowej , niebieskiej i czarnej , wiele firm krajowych ma tego typu rury których używa w pokazach , dodatkową zaletą tych rur jest to że można kupić dowolnie długi odcinek i z niego wykonać rury o potrzebnej długości . Kolejnym materiałem z którego wykonane są rury pokazowe to aluminium i tu jest kilka plusów i minusów tego materiału . Po pierwsze rury żywotne stosunkowo lekkie , ale dość kosztowne u nas w kraju stosowane ale bardzo sporadycznie . Odnośnie rur wykonanych z stali to owszem są takie rury , popularne w Włoszech i na Malcie , ale są to rury bez szwu , żadne tam żeliwne czy spawane kombinowane itp. I ostatni materiał to grubościenne rury papierowa , obecnie bardzo rzadko spotykane , choć pod względem bezpieczeństwa podczas użytkowania jedne z najlepszych rur . Ich wadą było to ze chłonęły wilgoć , a po dłuższym użytkowaniu wewnętrzne spiralne sploty odklejały się , co powodowało zwiększanie się średnicy rury . Tak to wygląda , wyznacznikiem na dzień dzisiejszy decydującym o wyborze z jakiego materiału używać rur jest założenie ze musi być to materiał lekki do transportu , wytrzymały w użytkowaniu i stosunkowo tani w zakupie . ż tego obrazu wyłaniają się zdecydowanie dwie pozycje , włókno szklane i HDPE , obydwie rury porównywalne cenowo .

A jeszcze tak przy okazji nieco o kalibrach .
Europejczycy na ogół podają wielkości kalibry rur i bomb w milimetrach , zaś Anglosasi i Azjaci w calach .
I tak to wychodzi gdy mamy do czynienia z tymi wielkościami .

2.5 ” cala = 60mm
3 ” cale = 75 mm
4 ” cale = 100 mm
5 ” cali = 125 mm
6 ” cali = 150 mm
8 ” cali = 200 mm

  • 0
Opublikowano

Rury z metalu są najczęściej obecne przy kalibrach powyżej 6", kiedy to są dostosowywane do potrzeb pirotechniki widowiskowej. Dzieje się tak z prostej przyczyny, a mianowicie ze względu na cenę. Rury do 7 czy 8" u importerów to koszt sporo ponad 100 zł za sztukę, nie wspominając o rurach do cylindrów które są jeszcze droższe. Przy dużych pokazach niektórzy lubią strzelić sporo takich ładunków, więc koszt wyposażenia w takie moździerze byłby spory. Rury metalowe znacznie łatwiej znaleźć po niższej cenie, a później tylko dostosować je do pokazów ( zaślepić koniec, przystosować do montażu ).

  • 0
Opublikowano

źle :mrgreen: ja się pomyliłem miałem na myśli włókno szklane oczywiście. Ehh jak widać późnym wieczorem to pisałem :wink:

  • 0
Opublikowano

Jeszcze kilka słów o rurach stalowych , jak już wspomniałem dość popularne w Włoszech , z tego powodu ze Włosi nieco inaczej je stosują w pokazach . A mianowicie rury pojedynczo są wkopywane w glebę i z tak wkopanych rur tworzą się długie rzędy , i przy tego typu rozwiązaniu zbytnio się nie zmęczą niosąc pojedyncze rury . Natomiast w naszym kraju zdecydowana większość korzysta z metalowych stojaków , i do tego dołożyć jeszcze rury metalowe to robi się poważny problem z dźwiganiem bardzo ciężkich stojaków. Ekipa rozstawia na miejscu całe zespoły składające się z kilku do kilkunastu zestawów i musi ręcznie przenosić stojaki bo nie wszędzie się da zastosować wózki transportowe . Po pokazie też trzeba wszystko z powrotem zapakować do samochodu , i po całym dniu wyczerpującej pracy często na słońcu i nie rzadko w deszczu , naprawdę jest się zmachanym aż nic się nie chce robić I jeszcze jedna rzecz o której należy wspomnieć to różnica klimatów , u nas rury stalowe błyskawicznie rdzewieją , widzę to po stojakach do single shotów , mimo tego że są ogniowo cynkowane to są już miejsca z których wyłazi rdza , rury z HDPE wkopywane pojedynczo do sekwencji min po lekkiej mgle czy drobnym deszczyku same z rąk się wyślizgują mimo ze są lżejsze .

Celowo nie wspominałem o kosztach zakupu rur bo faktycznie są to duże kwoty , są firmy które dysponują ilością rur do 3 tyś sztuk w różnych kalibrach , nie licząc wszelkiego rodzaju stojaków do wachlarzy , świec rzymskich , czy jedno rzędówek . I tak np. festiwal w Ustce to kilka ton samego sprzętu i średnio około 800 rur .

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...