Skocz do zawartości

forumowy projekt opensource systemu pirotechnicznego


zk1959

Rekomendowane odpowiedzi

fps

- nie wiem o co chodzi, ale jeśli jest jakiś problem to dzięki za reakcję

 

velibrum

- dzięki za laurkę na PyroUniverse

 

kameleon

- można będzie wykorzystać tylko 4 takie 64-kanałowe unity w systemie, co da ogółem 256 kanałów

- mówię o unitach o odrębnych adresach w programie, bo oczywiście adresy można dublować i wtedy unity pracują równolegle

- każdy moduł AVT531 może przyjąć 1 z 8 unikalnych adresów

- w 64-kanałowym unicie jeden moduł AVT531 musi mieć adres 1, 3, 5 lub 7, a drugi odpowiednio 2, 4, 6 i 8

- w programie przyjmnę zasadę, że adresowi UNIT "1" będą odpowiadać adresy modułów 1 i 2; "2" - 3 i 4; "3" - 5 i 6; "4" - 7 i 8

- adresy CUE w programie będą z zakresu 1..64

- no i jako TYPE trzeba będzie podać "3"

- jeśli w systemie wykorzytywanych będzie mniej niż 4 unity 64-kanałowe to na wolnych adresach można będzie posadzić moduły innych typów

- np. masz 2 unity 64-kanały o adresach "1" i "2" to zostały ci do wykorzystania adresy 5, 6, 7 i 8

- z dodatkowymi slatami będzie o tyle kłopot, że na 8 kanałów potrzeba 9 przewodów, a na 16 aż 10

 

pozdrawiam,

ZK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć czytająć was cały tamet myśłę że chyba też zabiorę się do zrobienia systemy myślę coś koło 64kanałów i teraz prośba do forumowiczów czy warazie jakich kolwiek pytań czy problemów pomożecie? Z elektroniką nie jest u mnie najgorzej;) I najlepeij to od czego zaczać (jak zgromadzę fudusze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć czytająć was cały tamet myśłę że chyba też zabiorę się do zrobienia systemy myślę coś koło 64kanałów i teraz prośba do forumowiczów czy warazie jakich kolwiek pytań czy problemów pomożecie? Z elektroniką nie jest u mnie najgorzej;) I najlepeij to od czego zaczać (jak zgromadzę fudusze).

 

 

Pisz do Pana Zbyszka i do kameleona oni są najbardziej w temacie i pomogą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomimo, że za oknem jeszcze zima, to już rozpocząłem wiosenne porządki :)

 

Mam do zbycia 5 sztuk radio-modemów, nadających się do zastosowania w projekcie tak jak tutaj

w konfiguracji:

1. modem ATC-863-S2 / RS485, 433Mhz, do 300m / www.a2s.pl

2. zasilacz SDK-0302 / 100-240VAC, 9VDC, 1A

3. antena ANT-01-EXT / 433MHz, 4dBi

4. obudowa HM-1594DSGY / input XLR-3pin-M, output XLR-3pin-F

 

modem.png

 

Cena 200,00 pln/szt. plus koszty przesyłki.

Jeśli ktoś jest zainteresowany to proszę o kontakt na PM.

 

Materiały nt. modemu:

ATC-863 User's Manual

ATC-863 Software Setup Manual.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje tylko pytanie czy przy tych np 100m nie będzie opóźnień, albo zakłóceń...

i czy są pakiety kontrolne żeby przez zniekształcenia sygnału (choćby głupi telefon - jakaś harmoniczna nadawania) nie zakłuciły/nie zniekształciły sygnału i żeby sie nie odpaliło co innego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oferta na modemy jest chwilowo nie aktualna, bo mój konwerter kiepsko się z nimi dogaduje i nie mogę ich przetestować

co prawda dały się skonfigurować do pracy w systemie i nawet ruszyła trasmisja, ale było bardzo dużo błędów

przy kolejnych próbach zmiany parametrów transmisji zablokowałem 4 z 5 modemów i na razie nie wiem jak je zresetować :]

jak coś się zmieni, tzn. uda mi się je uruchomić, to dam znać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- udało mi się odblokować te 4 modemy, są sprawne, śmigają bez problemów, ale ...

- moje konwertery (po kilka stówek za sztukę!!!) nie mogą się z nimi dogadać na 1200 bps tj. z taką prędkością z jaką pracuje system

- przy większych prędkościach, a zwłaszcza na standardowej 9600 bps, nie ma żadnych problemów

- próby ponowię po zakupie konwertera avt530usb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może głupie pytanie, ale czy jest opcja, zeby program pokazywał jakoś ,,zasięg" tj siłe sygnału jaka jest pomiedzy nadajnikiem a odbiornikami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest to nierealne !

po pierwsze, modem/odbiornik musiłaby mieć wbudowaną taką funkcję i udostępniać na zewnątrz odpowiednie dane

pod drugie, do unitu slave trzeba by wsadzić ustrojstwo, które by te dane zinterpretowało i przesłało do master

i dopiero wtedy można by w programie przedstawić informację nt. aktualnego stanu całej sieci systemu

 

to jest prosty, amatorski system i nie będzie miał żadnych wodotrysków, bo nie ma jak ich zaimplementować

 

w niektórych systemach są montowane wskaźniki siły sygnału, ale one nic nie mówią de facto o jakości połączenia

np. sygnał może być dobry ale w okolicy coś sieje zakłóceniami i ilość błędów transmisji uniemożliwi pracę systemu

 

drogie modemy mają procedury testowe i programy na pc, które testują zasięg i ilość błędów, czyli jakość połączenia

np. w Pyrobox'ie stosowany jest modem XStream, które taką właśnie procedurę testową ma wbudowaną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest to nierealne !

po pierwsze, modem/odbiornik musiłaby mieć wbudowaną taką funkcję i udostępniać na zewnątrz odpowiednie dane

pod drugie, do unitu slave trzeba by wsadzić ustrojstwo, które by te dane zinterpretowało i przesłało do master

i dopiero wtedy można by w programie przedstawić informację nt. aktualnego stanu całej sieci systemu

 

to jest prosty, amatorski system i nie będzie miał żadnych wodotrysków, bo nie ma jak ich zaimplementować

 

w niektórych systemach są montowane wskaźniki siły sygnału, ale one nic nie mówią de facto o jakości połączenia

np. sygnał może być dobry ale w okolicy coś sieje zakłóceniami i ilość błędów transmisji uniemożliwi pracę systemu

 

drogie modemy mają procedury testowe i programy na pc, które testują zasięg i ilość błędów, czyli jakość połączenia

np. w Pyrobox'ie stosowany jest modem XStream, które taką właśnie procedurę testową ma wbudowaną

 

 

Wystarczyłoby aby komputer wysłał np. 1000 poleceń testowych oraz sprawdził na ile dany slave by odpowiedział jednak wymagałoby to małych zmian w modułach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczyłoby aby komputer wysłał np. 1000 poleceń testowych oraz sprawdził na ile dany slave by odpowiedział jednak wymagałoby to małych zmian w modułach.

 

owszem, można i tak, bo tak właśnie działają wspomniane programy testowe, ale trzeba by przeprogramować procesor modułu, a chętnych nie widać

przeprogramowanie uC załatwiłoby wiele problemów systemu np. za mała prędkość transmisji, za mało dostępnych adresów slave itd. itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

owszem, można i tak, bo tak właśnie działają wspomniane programy testowe, ale trzeba by przeprogramować procesor modułu, a chętnych nie widać

przeprogramowanie uC załatwiłoby wiele problemów systemu np. za mała prędkość transmisji, za mało dostępnych adresów slave itd. itp.

 

Nie tylko można rozwiązać wiele problemów ale i dodać sporo możliwości :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kto na ochotnika napisze do AVT w sprawie udostępnienia aktualnego oprogramowania? bo ja od nowa całego programu nie mam zamiaru pisać :)

 

I pytanie do Pana Zbigniewa! czy jest Pan w posiadaniu jakiegoś programatora do tych procesorków?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kto na ochotnika napisze do AVT w sprawie udostępnienia aktualnego oprogramowania? bo ja od nowa całego programu nie mam zamiaru pisać :)/>/>

 

I pytanie do Pana Zbigniewa! czy jest Pan w posiadaniu jakiegoś programatora do tych procesorków?

 

AVT zapewne nie ma praw do oprogramowania avt531.

Ewentualnie trzeba by odszukać autora i dogadać się z nim w sprawie modyfikacji programu.

 

Nie, nia mam programatora do PIC, nie znam tych procesorów i raczej nigdy nie będę ich stosował.

 

Edit:

Tempo pracy AVT jest takie, że chyba nawet nie warto podejmować prób rozmowy z nimi.

Ponad tydzień temu zamówiłem konwerter avt531usb i nawet nie zmienili statusu zamówienia, że zostało przyjęte do realizacji.

Tak więc na testy modemów trzeba będzie trochę poczekać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AVT zapewne nie ma praw do oprogramowania avt531.

Ewentualnie trzeba by odszukać autora i dogadać się z nim w sprawie modyfikacji programu.

 

Nie, nia mam programatora do PIC, nie znam tych procesorów i raczej nigdy nie będę ich stosował.

 

Edit:

Tempo pracy AVT jest takie, że chyba nawet nie warto podejmować prób rozmowy z nimi.

Ponad tydzień temu zamówiłem konwerter avt531usb i nawet nie zmienili statusu zamówienia, że zostało przyjęte do realizacji.

Tak więc na testy modemów trzeba będzie trochę poczekać :)/>

 

Muszą mieć prawa do tego oprogramowania, bo inaczej musieliby płacić autorowi od każdego sprzedanego modułu co by się im nie opłacało :)

 

Zawsze można spróbować, a jeśli naprawdę ich nie mają to może naprowadzą na autora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mail do gościa, który podpisał się pod artykułami o modułach avt53...

krzysztof.plawsiuk@ep.com.pl

Zapewne to jego projekt.

Życzę powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mail do gościa, który podpisał się pod artykułami o modułach avt53...

krzysztof.plawsiuk@ep.com.pl

Zapewne to jego projekt.

Życzę powodzenia :)/>

 

W moim interesie nie leży modyfikacja oprogramowania :) tak więc osoby chętnie niech biorą się do dzieła :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już napisałem nie wierzę, że ktoś się dogada z AVT.

Może szybciej fps przekona chińczyków z rfRemoTech żeby do swojego modułu RR12-CONF dorobili rs485 i udostępnili kod procedury sterowania :)

Mogło by to chodzić nawet opcjonalnie na kablu i radiu pod FirstStep.

Wątek o tym module i pokrewnych na PyroU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem sobie już odpuścić ten projekt, ale co tam :)/>

 

zauważyłem, że koledzy ładują po dwa moduły avt531 do jednej obudowy co daje w sumie 32 kanały

istnieje możliwość podwojenia tej liczby kanałów do 64 bez żadnych !!! dodatkowych kosztów

wystarczy aby jeden moduł przełączał sygnał GND, a drugi +12V, co da matrycę 8x8=64, zamiast 2x(4x4)=32

oczywiście trzeba będzie zmienić protokół komunikacji w programie ale da się to zrobić bez problemu

w sumie uzyskamy w systemie 256 kanałów

 

pozdrawiam,

ZK

 

Zdopingowany przez Kameleona przeanalizowałem to rozwiązanie i doszedłem do wniosku, że można je lekko zmodyfikować uzyskując jeszcze więksża ilość kanałów w systemie.

Nadal byłaby to matryca 8x8, czyli 2 moduły avt531 na unit, ale jeden z tych modułów miałby ten sam adres we wszystkich unitach.

Tak więc zamiast max 4 unitów po 64 kanały (ogółem 256 kanałów) mielibyśmy 7 unitów po 64 kanały, co da nam ogółem 448 kanałów.

Oprogramuję to za kilka dni, ale testy musi zrobić Kameleon :)

 

Pozdrawiam,

ZK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmodyfikowany projekt 64-kanałowego modułu

 

system_koncepcja_10m.png

 

tak jak napisałem w poprzednim poście jeden moduł avt531 ma mieć we wszystkich unitach ten sam adres 8,

a drugiemu trzeba nadać adres z zakresu od 1 do 7, pod którym unit będzie dostępny w systemie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja 0.1011 programu FirstStep.

Obrazka tym razem nie będzie :)/>/>

 

W skrypcie, w kolumnie :

- TYPE wpisujemy "4"

- UNIT podajemy adres unitu z zakresu 1..7

- CUE wpisujemy numer kanału z zakresu 1..64

 

Jeśli w systemie wykorzytywanych będzie mniej niż 7 takich unitów to na wolnych adresach będzie można posadzić moduły innych typów, oprócz adresu "8" który jest wykorzystywany we wszystkich unitach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam.

 

Koledzy, którzy zbudowali systemy w oparciu o moduły AVT531 poznali już ich ograniczenia

tj. tylko 8 adresów slave, max 16 kanałów (trochę więcej po modyfikacjach), wolna transmisja 1200bps.

Ubolewaliśmy nad tym od początku tego wątku, ale niestety zawsze kończyło się tylko na gadaniu.

Dla mnie punktem granicznym była nieudana próba z modemami radiowymi.

Ponieważ uznałem, że część forumowiczów jest już gotowych wykonać kolejny krok więc proponuję ...

 

 

pcb_KNK1301_1_130219.png

 

 

Parametry modułu :

- 99 adresów slave, ustawianych programowo

- 128 kanałów, w matrycy 8 x (4 x 4)

- rs485 / 9600bps

- zdalne programowe uzbrajanie/rozbrajanie

- sygnał kontrolny HeartBeat

- obsługiwany przez program FirstStep

 

Schematy :

sch-1

sch-2

 

Płytki pcb :

pcb-1

pcb-2

 

Za kilkanaście ?! dni, po wykonaniu niezbędnych testów, udostępnię:

- plik wsadowy HEX do ATMega16, w wersji 48 kanałów i 16 adresów slave

- nową wersję programu FirstStep obsługującą ten moduł

 

Realizacja nie powinna być dużo trudniejsza niż systemu na AVT531.

Niestety trzeba będzie samemu wykonać płytki pcb i zaprogramować uC.

 

Ci którzy zechcą wykorzystać pełne możliwości modułu będą musieli niestety napisać własny soft dla chipa.

Jeśli znajdą się zainteresowani to wrzucę opis protokołu transmisji oraz algorytmy głównych funkcji.

Ten projekt ma być stymulatorem mózgów :)

Na ewentualne pytania odpowiadać będę tylko publicznie na forum.

 

Pozdrawiam,

ZK

 

PS.

Przypominam, że nasz projekt jest co prawda opensource ale z założenia amatorski !!!

Program FirstStep jest dostępny jako freeware ale "Not for commercial use".

Te zasady dotyczą również właśnie zaprezentowanego projektu.

Proszę brać to pod uwagę robiąc plany na przyszłość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...