Skocz do zawartości

forumowy projekt opensource systemu pirotechnicznego


zk1959

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

dziękuję za poprzednie odpowiedzi, mam następne pytanie, czy w KNK1301 mogę zrobić test obwodów? Widziałem że avula coś zrobił ale nie jestem pewien czy to test obwodu (zapalnik) czy sprawdzenie że z zaciskiem jest wszystko ok.

 

To jest tzw. test ciągłości obwodów zapalczych.

Według koncepcji Avula powstał projekt testu dla knk1302.

Zobacz post #462

Porównaj schematy

http://knk1301.eu/_source/knk1302/doc/knk1302_sch_2_130730.pdf

http://knk1301.eu/_source/knk1302/doc/knk1302_sch_3_140206.pdf

i wszystko będzie jasne.

Pzdr,

ZK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli dla KNK1301 nie mogę zrobić tego testu ciagłości obwodu tylko dla KNK1302.

 

Możesz!

Zaadoptuj rozwiązanie, które zaproponował Avula.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ mam już zrobiony, czekam jeszcze na przekaźniki które będę miał na pewno w czwartek.

Mam pytanie. Od czego mam zacząć po podłączeniu modułu?

Prosiłbym o instrukcje krok po kroku.

Mam KNK1301 z wyświetlaczem, spoglądałem na instrukcję od KNK1302, ale nie ma tam wyświetlacza.

To mój konwerter http://allegro.pl/konwerter-usb-uart-ttl-rs485-ft232-i5112338182.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś jednak przeczytać dokładnie instrukcję dla KNK1302,

bo są tam istotne wskazówki wspólne dla obu projektów.

Wynotuj wszystko co może odnosić się do KNK1301.

Papier jest tani, i można z jego pomocą rozwiązać wiele problemów.

 

Przede wszystkim przetestuj płytkę na zwarcia i sprawdź napięcia.

W poście #291 jest instrukcja jak adresować moduł KNk1301.

Przeczytaj też na forum wskazówki dotyczące programów FirstStep.

Nie spiesz się, bo pomyłki drogo kosztują :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. A czy ten konwekter będzie pasował?

 

A czy ten konwerter będzie współgrać z KNK? Czy jest jakaś możliwość że nie?

 

Dziękuję, za odpowiedźi na moje wcześniejsze pytania.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedz brzmi - nie wiem!

Chipy FTDI można konfigurować na różne sposoby.

Ponadto, co może się wydać dziwne, są podrabiane przez Chińczyków,

a firma FTDI dogadała się z Microsoftem i Windows wykrywa podróbki, i nie chce z nimi pracować.

Wcześniej wskazywałem już konwerter, który używam do testów

http://www.a2s.pl/atc-820-p-3704.html

Sprawdza się w pracy z KNK, ale np. z tanimi radiomodemami, o niskim transferze na wejściu,

nie chciał współpracować.

Tak więc, dopóki nie sprawdzisz, nie będziesz wiedział!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jak już wcześniej wspomniałem zbudowałem już KNK1301, wiem że sama atmega świetnie chodzi bo można sprawdzić i zmienić adresy na dołączonym wyświetlaczu. Mam jednak problem z połączeniem KNK z komputerem. W firststep i firststep pro nie mogę połączyć się z konwerterem- http://allegro.pl/konwerter-usb-uart-ttl-rs485-ft232-i5112338182.htmlktóry mam. Stąd moje pytanie czy może ktoś używał podobnego konwertera, lub jakiś inny i co mogę mieć źle?

 

 

Czy używał ktoś podobny konwerter jak ten?

http://allegro.pl/konwerter-adapter-usb-rs485-dmx-pl2303hx-max485-i5390808799.html

Polecacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,



oba konwertery których linki podałem wyżej działają prawidłowo z KNK1301.



A o to filmik pokazujący działanie KNK co 0,1 s- https://drive.google.com/file/d/0B_feMDg6RCtzWlFvMVpjcXQxYzQ/view



Zamierzam umieścić jeszcze inne filmy pokazujące działanie oraz parę zdjęć i krótki pomocnik dla osób które zamierzają budowę takiego układu.


Zachęcam wszystkich do budowy bo warto, a osobiście chciałbym podziękować Panu Zbigniewie za okazałą mi pomoc w budowie.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,


zamierzam pomóc dla osób które chciałyby zacząć budowę KNK1301/2


Po pierwsze należy zebrać wszystkie potrzebne elementy do budowy, listę elementów znajduje się na dole "Poradnika". Wszystkie elementy polecam zamówić w sklepie AVT ponieważ ma bardzo bogaty asortyment. Musimy się jednak liczyć z opóźnieniami z powodu braku stanu niektórych elementów. Aby usprawnić realizację zamówienia polecam zamówić go za pobraniem i napisać w uwagach do zamówienia żeby zamienili nam brakujące przedmioty na ich odpowiedniki a po braku odpowiednika usunęli pozycję. Zrobiłem już tak dwa razy i zamówienie zostawało wysyłane tego samego lub następnego dnia (zależy od dnia i godziny złożenia zamówienia). Spróbuję zrobić też przykładowe zamówienia dla osób które zaczynają przygodę z elektroniką (w formie kopi zawartości koszyka ze sklepów). Najważniejsza jest płytka PCB na której będziemy montować nasz układ, można ją zrobić samodzielnie za pomocą: laminatu, foli transferowej, środka trawiącego i drukarki laserowej. Jeśli nie mamy drukarki laserowej i jeśli nie chcemy jej kupować, płytkę można też zlecić do wykonania specjalistycznej firmy, minus jest taki że aby otrzymać ją w miarę szybko trzeba dużo zapłacić za express wykonania. Jeśli jednak mamy dużo czasu to polecam to zrobić. W sklepie avt nie można znaleźć przekaźnika R4, ja zamawiałem go z allegro razem z przekaźnikami RM699 (a raczej ich zamiennikiem) od tego samego sprzedawcy HFO_PL . Po skompletowaniu wszystkich potrzebnych nam elementów zaczynamy montaż elementów, zaczynamy od najmniejszych elementów czyli np. zworek, rezystorów, kondensatorów, itd.. Instrukcja montażu do KNK 1302 można znaleźć na stronie KNK1301.eu , jest ona zbliżona do KNK1301 ( chodzi mi tutaj o kolejność montażu poszczególnych elementów). Niestety w sprawie programowania modułu należy poradzić się pana Zbigniewa Kubickiego który jest pomysłodawcą i realizatorem wszystkich tych modułów.





Lista elementów do montażu płytki modułu KNK1301:



1 Płytka PCB


2 Rezystor 1K 3szt


3 Rezystor 2.2K 2szt


4 Rezystor 4.7K 4szt


5 Rezystor 10K


6 Kondensator 22p 2szt


7 Kondensator 100n 18szt


8 Dioda 3A 40V Schottky 1N5822 48szt


9 Dioda 10A 1000V


10 Drabinka 1K x8 2szt


11 Podstawka DIP 8


12 Podstawka DIP 18 2szt


13 Podstawka DIP 40


14 Kwarc 16MHz 16.00M-HC49


15 Kondensator 47uF/25V


16 Kondensator 100uF/25V


17 Listwa Goldpin, gniazda: 4, 2, 8 PIN + Piny do gniazd


18 Bezpiecznik 2A/12V 5x20


19 Blaszka do bezpiecznika 2szt


20 Złącze ARK2 raster 3.5mm


21 Przekaźnik RM699V 12V 8szt lub zamiennik


22 Przekaźnik R4 12v 3szt


23 Przetwornica DC/DC 5V lub: kondensatory 100uF, 470uF, 100nF (2 szt), układ scalony 7805


24 Układ ULN2803A 2szt


25 Układ MAX485


26 Układ ATmega16 z wgranym plikiem HEX


27 Kolorowe Diody LED lub wyświetlacz 2x16


28 Przełączniki monostabilne 2szt


29 Bezpiecznik 10A/12v + gniazdo do obudowy


32 Przyciski bistabilne 2szt


33 Potencjometr 10k


34 Kondensator 10uF



Oczywiście potrzebne będą też:


- Lutownica


- Miernik napięcia i oporu np. cyfrowy


- Cyna


- Kalafonia


- Przewody ( minimalny przekrój 0,5 mm)


Na wszystkie zadane mi pytania na forum i prywatnie postaram się odpowiadać szybko i w miarę wyczerpująco.


Zachęcam do budowy.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Zdravím všechny.
Dostal jsem takový nápad, nahradit reláítka u KNK 1301 za Mosfetové transistory. Moje představa je taková, že z původního konceptu zůstane jen ATmega 16 včetně napájení a displeje. jinak vše bude nové. Signál z ATmegy půjde do optočlenu a ten bude ovládat už výkonové transitory.

KNK1301_1_Page_1.jpg

 

Jak je vidět na schématu, tak je použito 8 vývodů H1-H8 a 6 vývodů C1 - C6. Celkem 48 odpalů.

CUE 1.1 - C1, H1

CUE 1.2 - C1, H2

.

.

.

CUE 3.16 - C6, H8

 

Další změna co mě napadla je ta, že odpalovací napětí co, co se zapíná externím vypínače, rozsvítí se červená dioda, se teď bude bude zapínat dálkově při aktivaci modu ARMED.

 

To je zatím tak všechno, kdyby měl ještě někdo nějaký nápad, dejte vědět.

 

S pozdravem Avula

 

 

Witam wszystkich .
Mam pomysł , zastąpienie przekaźników na tranzystory MOSFET KNK 1301 . Mój pomysł jest , że oryginalna koncepcja pozostaje jedynym ATmega 16 , łącznie z zasilaczem i wyświetlaczem . inaczej wszystko będzie nowe. Sygnał z serii ATmega trafi do transoptora i nie będzie już działać siły przejściowych .

 

Jak pokazano na rysunku , jest ona wykorzystywana 8 zacisków H1- H8 i 6. C1 - C6. W sumie 48 strzałów.

 

Kolejną zmianą , która przyszła mi do głowy to , że napięcie zapłonu , jak to, co odwraca przełącznik zewnętrzny, czerwona dioda LED , zostanie włączony zdalnie przy aktywacji czuwaniu .

To wszystko, co do tej pory, jeśli ktoś miał jakieś pomysły , daj mi znać .

Z poważaniem Avula

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc rzucić MOSFET H1-H8, lub coś innego?
Powiem wam radzę to, bo nie rozumiem. Staram się umieścić swoje pomysły na papier.
Jakie farby programy? Walczę w Eagle i jeszcze żadnej chwały. Raczej katastrofa.

 

Takže přehodit jen Mosfety H1-H8, nebo ještě něco?
Nechám si poradit, protože tomuto moc nerozumím. Zkouším dávat své nápady na papír.
V čem malujete schémata? Já bojuji v eaglu a zatím žádná sláva. Spíš katastrofa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, ale w tym projekcie nie ma matrycy VCC-GND,

a ty właśnie próbujesz zbudować taką matrycę z tranzystorów mosfet,

która ma zastąpić matrycę z przekaźników w module knk1301

 

musisz użyć tranzystorów, które mogą przełączą odpowiednio po stronie VCC lub GND,

czyli tranzystorów mosfet N (np. IRF540) oraz P (np. IRF9540)

 

w przypadku IRF540/IRF9540 transoptory są chyba zbędne

bo ich wejścia mogą być sterowane sygnałem TTL

 

przeanalizuj projekt knk1303 z postu #469

z tym, że tam zamiast tranzystora P został użyty klucz VN750

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mám pár dotazů. Co to je TTL.

A pak abych to shrnul, tak vypustím optočleny a na výstupy H1 - H8 mám vložit IRF 540 a C1 - C6 IRF 9540. Nebo to má být naopak.

 

Prosím o malou výpomoc v nákresu, jak by to asi mělo vypadat. Třeba jen výstupy H1 a C1. Moc by mě to pomohlo, abych se dostal o kousek dál.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TTL transistor-transistor logic

https://pl.wikipedia.org/wiki/Transistor-transistor_logic

 

wykorzystaj projekt z postu #492

skopiuj z niego 6 razy obwód Fire z tranzystorem IRF9530 (H1-H6 / przełączanie VCC)

dodaj 8 obwodów z tranzystorem IRF540 (C1-C8 / przełączanie GND)

otrzymasz matrycę 6 x 8 = 48 cues

 

możesz też wykorzystać z tego projektu obwód Test

wtedy będziesz mógł programowo testować wszystkie obwody EM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak doufám, že jsem to pochopil správně.

pult1_Page_1.jpg

 

Pokud je tento nakres špatně, tak už jsem v koncích. Podstatu MOSFEDu N jsem pochopil, ale jak může být mínusové napětí u MSFEDu P, to už je mimo moje chápání. to už je na mě moc složité.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze, tranzystor IRF9540 ma być przyłączony do plusa końcówką S, a nie D

pod drugie, wysterowany w taki sposób mosfet P raczej nie otworzy się w pełni, a więc będzie się bardzo grzał

zrób to tak jak w projekcie z postu #492, czyli przez tranzystor 2N3904 lub jakiś odpowiednik

 

sorry, moja wiedza na temat tranzystorów mosfet jest skąpa, nie jestem elektronikiem :)

zbuduj jakiś układ prototypowy i przetestuj przyjęte rozwiązanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Díky za to schéma.

dotaz. ty tři kondenzátory mají stejnou hodnotu, a co to je za hodnotu. já znám u kondenzátorů hodnoty v nF nebo mikroF ale 2K2 neznám. Kdyby to bylo u odporu, tak to je jiná.

Když zvýším napětí z 12 na 48V, bude se některá hodnota odporu měnit například 2K2 u odporu co spojuje S a G u IRF9530?

 

Dzięki dla tego systemu .

pytanie. trzy kondensatory mają taką samą wartość , czy to, co jest ich wartość . Wiem, że u wartości kondensatorów nF lub mikrofilmy , ale 2K2 wiedzieć. Jeśli było to do oporu tak , że jest inaczej.

Kiedy zwiększyć napięcie od 12 do 48V , to będzie pewien opór , na przykład zmiana wartości rezystora 2k2 , która łączy S i G IRF9530 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...