Skocz do zawartości

forumowy projekt opensource systemu pirotechnicznego


zk1959

Rekomendowane odpowiedzi

image.png.8a43a9b7b8bf99b557b5199912bbe6d3.png

jen tak orientačně jsem zkusil změřit napětí, tam kde je zelená šipka. A voltmeter mi ukázal jen 8,5V. Což je na výstupu k HOT . Aby to fungovalo( podle mě tak by tam mělo být 48 V. Zkusím to přepojit do verze s 12V a zkusím změřit, kolik to tam udá voltů

Po prostu próbowałem zmierzyć napięcie, w którym znajduje się zielona strzałka. A woltomierz pokazał mi tylko 8,5V. Który jest wyjściem do HOT. Aby to zrobić (myślę, że powinno być 48 V. Postaram się przenieść to do wersji z 12V i spróbować zmierzyć ile tam woltów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry Avula, ale zróbmy sobie dłuższą przerwę.

Muszę się zastanowić, zmontować prototyp, poeksperymentować.

Może to tranzystory BC639, gdy się otwierają, powodują taki efekt.

Ad. wyżej.

No tak, zadziałało prawo Ohma, U = I * R.

No to mamy nowy problem :(

Trzeba to będzie jakoś obejść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

image.thumb.jpeg.8255e2f0f25cd17b9da32cef1234c905.jpegimage.thumb.png.07a8d94be46053b0c95a3debc5af7a8b.png

Jen mě tak napadlo. Nechcete, abyste si nemusel vyrábět, poslat osazenou, nebo neosazenou základní desku?

Po prostu przyszło mi to do głowy. Nie chcesz produkować, wysyłać montowanej lub niezmontowanej płyty głównej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

image.png.9d5612f5bd4461bb8d2ddf5ed291ca7b.png

Tak jsem dělal malé hokus pokus a ejhle, kontrola palníků pomocí zeleného tlačítka začala fungovat. Ale pořád to ukazuje hodnotu testu = 1. Zkusil jsem náhodné tlačítko,dle Vašeho nákresu, ale stále výsledek je hodnota 1. ovšem během testu, to v Firstepu v PC ukáže černé políčko error a pak ready a zezelenají všechny pole. nebude někde chyba v hex souboru pro vyhodocení?

Zrobiłem więc mały hokus i próbowałem przejść, kontrolowanie samolotów za pomocą zielonego przycisku zaczęło działać. Ale nadal pokazuje wartość testu = 1. Próbowałem losowego przycisku zgodnie z twoim rysunkiem, ale mimo to wynik jest wartością 1. ale podczas testu, w Firstep na PC pokaże błąd czarnego pudełka, a następnie gotowe i zielone wszystkie pola. nie będzie jakiś błąd w pliku szesnastkowym do oceny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.07.2018 o 14:18, avula napisał:

Tak jsem dělal malé hokus pokus a ejhle, kontrola palníků pomocí zeleného tlačítka začala fungovat. Ale pořád to ukazuje hodnotu testu = 1. Zkusil jsem náhodné tlačítko,dle Vašeho nákresu, ale stále výsledek je hodnota 1. ovšem během testu, to v Firstepu v PC ukáže černé políčko error a pak ready a zezelenají všechny pole. nebude někde chyba v hex souboru pro vyhodocení?

Zrobiłem więc mały hokus i próbowałem przejść, kontrolowanie samolotów za pomocą zielonego przycisku zaczęło działać. Ale nadal pokazuje wartość testu = 1. Próbowałem losowego przycisku zgodnie z twoim rysunkiem, ale mimo to wynik jest wartością 1. ale podczas testu, w Firstep na PC pokaże błąd czarnego pudełka, a następnie gotowe i zielone wszystkie pola. nie będzie jakiś błąd w pliku szesnastkowym do oceny?

Co konkretnie zrobiłeś ? może to pomoże znaleźć błąd w kodzie.

Dnia 14.07.2018 o 09:51, avula napisał:

Jen mě tak napadlo. Nechcete, abyste si nemusel vyrábět, poslat osazenou, nebo neosazenou základní desku?

Po prostu przyszło mi to do głowy. Nie chcesz produkować, wysyłać montowanej lub niezmontowanej płyty głównej?

Bardzo chętnie. Najlepiej kompletną płytkę. To uprości programowanie i testy. Adres podam na PM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej koncepcja rozwiązania problemu testu zapalników w matrycy mosfet.

W układzie zaprojektowanym wcześniej wyrzucamy diodę 1N4007 i podłączamy to co widać poniżej

knk1301_avula_pc815_5.png.b1ec0a6da19cd302c3a6703c542f69d5.png

Sorry, ten mi się źle zeskanował ale znowu nie umiem go usunąć.

knk1301_avula_pc815_5.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

image.thumb.jpeg.7d6ab4b50bcf1ecbeba1b306001d88b8.jpeg

Nejdřív mě napadla takovávěc, že jsem do součástek, co ovládají větev hot dal 48v napevno a odřízl jsem jen tu část k Mosfet transistorům, tak jak je namalované u výstupu H6 na tomto obrázku.

Przede wszystkim zostałem zaatakowany przez fakt, że umieściłem 48v w częściach sterujących odgałęzieniem i odcięłem tylko część na Mosfet tranzystorów, jak to jest namalowane na wyjściu H6 na tym obrazku.

image.thumb.jpeg.a27b6297b4747b9503c6da2be4ca9d5d.jpeg

takhle mám zapojenou pomocnou desku. Led dioda RED ta signalizuje 48V pro odpalování a Yellow led dioda 12V kontrolní.

Abych top shrnul.Po zmáčknutí zeleného tlačítka už funguje kontrola palníků, ale zeatím nerozezná zda tam palník je nebo není. Už to ukazuje výsledek 0 u všech odpalů. Po vložení kontrolního tlačítka, jsem náhodně mačkal toto tlačítko a tato funkce opět funguje. ukázalo to počet obvodů s výsledkem 1, kolikrát jsem stiskl tlačítko.

Dále jsem se zaměřil na Mosfet transistory v COl větvy. pomocí nového vodiče jsem si z bodu CONTROL ( pomocná deska) vytáhl kontrolní napětí a to jsem spojil s postupně s vstupy c1 - C8. Vždy jem při tom samostatně spustilů test.  u C1 se výsledek 1 ukázal na svorkách 1, 9, 17, 25, 33, 41. Takhle jsem to vyzkoušel u všech C mosfetů. fungují všechny.

Něco podobného sem vyzkoušel i HOT mosfetů. Zde jsem propojil např. H1 přímo s GND. Zde byl ovšem výsledek 0. A to samé se opakovalo i ostatních HOT Mosfetů.
Tím pádem usuzuji, že tyto MOSFETY nefungují. Ovšem pokud přepnu modul do režimu ARMED, tak bez problémů palník zapálí. Takže tyto transistory fungují jen v režimu ARMED, ale ne v režimu TEST.
To je stávající situace. Přemýšlím čím by to tak mohlo být.

 

tak mam przyczepioną płytkę pomocniczą. Dioda LED RED wskazuje 48 V dla wypalania i żółtą diodę 12V sterowania.

Aby zsumować szczyt, po naciśnięciu zielonego przycisku działa broń palna, ale nie wykrywa ona pistoletu. Już pokazuje wynik 0 dla wszystkich przebiegów. Po włożeniu przycisku wyboru przypadkowo nacisnąłem ten przycisk, a funkcja znów działa. pokazała liczbę obwodów z wynikiem 1, ile razy nacisnąłem przycisk.

Następnie skupiłem się na tranzystorach Mosfet w oddziałach COl. za pomocą nowego przewodu wyciągnąłem napięcie sterujące z punktu STEROWANIE (płyta pomocnicza) i połączyłem je kolejno z wejściami c1 - C8. Zawsze uruchamiaj test niezależnie. w C1, wynik 1 pokazany na terminalach 1, 9, 17, 25, 33, 41. Tak próbowałem we wszystkich meczetach C. wszystkie działają.

To jest obecna sytuacja Zastanawiam się, jak to może wyglądać.

Przetestowano tutaj również niektóre GORĄCE MOSFETY. Tutaj połączyłem H1 bezpośrednio z GND. Tutaj jednak był wynik 0. Podobnie jak inne HOT Mosfets.
Sądzę więc, że te MOSFETy nie działają. Jeśli jednak przełączyłem moduł w tryb ZBROJONY, spowoduje to zapalenie się. Te typy tranzystorów działają tylko w trybie ZBROIENIA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego wynika, że jest dokładnie tak jak napisałem wyżej.

Gdy otwiera się dany tranzystor BC639, a w obwodzie nie ma zapalnika, nasz prąd testowy (12V) z magistrali HOT przez rezystory 10K, 100R, 220R i tranzystor BC639 ucieka do GND, a ponieważ wystarczy tylko kilka mA aby zadziałał transoptor PC815 to mamy wynik testu 1.

Natomiast gdy zapalnik jest w obwodzie prąd testowy płynie normalnie przez MOSFET i też mamy wynik 1.

Myślę, że układ, który teraz zaproponowałem rozwiąże problem, bo niezasilane obwody tranzystorów MOSFET w ogóle nie będą brały udziału w teście.

Na razie układ jest zbudowany z transoptorów ale może uda się zastosować jakieś klucze analogowe np. 74HC4066.

Sprawdziłem, 4066 ma rezystancję przejścia ok. 1K więc nie bardzo się nadaje, ale coś takiego już tak TS5A4624

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ještě mě napadla jedna myšlenka. Při ARMED, tak používám 48V. To jde teď oděleně na HOT mosfety, jak na ovládání, tak i na zapálení palníků. Tak jsem zkusil při TEST  pustit do ovládání HOT mosfetů také 12V a ejhle ono to funguje. Zítra ještě budu testovat a pak dám sem na forum video.

jedna myśl przyszła mi do głowy. Z ARMED używam 48V. Teraz idzie do HOT mosfetów, zarówno do kontroli, jak i strzelania. Tak więc próbowałem uruchomić 12V w kontroli HOT MOSFETs, a następnie działa. Jutro będę testować, a potem będę tu na forum wideo.
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak jsem slíbil, tak přidávám sem video z testů.Nevím proč, ale když je modul cca celý den v klidu ( nezapnutý), tak zelené tlačítko nefunguje. Musí se několikrát restartovat a pak to naběhne a pak už funguje správně.
Mám jen několik maličkostí. Bylo by možné, když pomocí nového tlačítka dochází na displeji pultu k vyhodnocení testu, mohl by být interval mezi sekcí 1, 2, 3 trošku větší?
dál, když provádím kontrolu palníků přes PC tak přád se tam ukazuje pollíčko error. To je i u měření napětí.

to je asi tak vše. zatím.

Nie wiem dlaczego, ale kiedy moduł nie pracuje przez około jeden dzień, zielony przycisk nie działa. Musi być uruchomiony ponownie kilka razy, a następnie uruchamia się, a następnie działa poprawnie.
Mam tylko kilka drobiazgów. Czy byłoby możliwe użycie nowego przycisku do testowania wyświetlacza na wyświetlaczu konsoli, czy interwał między sekcjami 1, 2, 3 może być nieco większy?
kontynuuj, kiedy skanuję broń palną na komputerze, więc wystąpił błąd sondowania. Dotyczy to również pomiaru napięcia.

to prawdopodobnie wszystko. jeszcze.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może trzeba by użyć bardziej niezawodnych "przycisków" np. hallotronowych, coś w tym rodzaju infineon

Oczywiście że da się dowolnie wydłużyć czas wyświetlania testu. Mogę ewentualnie przerobić to tak aby kolejne naciśnięcia przycisku wyświetlały kolejne wiersze testu. Chociaż przy takiej zawodności przycisków może to być uciążliwe.

Komunikaty:ERROR wyświetlane są gdy dane z modułu nie nadejdą w założonym czasie. Spróbuję to zmodyfikować tak aby te komunikaty nie budziły wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

modul už zase nefunguje. Během pájení mi nepozorovaně odskočila kulička cínu na pomocnou desku a ta zapříčinila skrat mez 48V a gnd. Já si toho nevšiml a během skratu se spekly kontakty na relátku na hlavní desce, asi odešel PC815 a co je horší i vstup na ATmega 16, protože po zapnutí se samo od sebe spustí kontrola testu a jinak nové tlačítko nefunguje. zítra budu pokračovat v hledání závady.

moduł nie działa ponownie. Podczas lutowania puszka z kulkami przeskoczyła niezauważona na płytę pomocniczą, powodując krótkie cięcie 48V i GND. Nie zauważyłem tego i podczas zwarcia styki przekaźnika na płycie głównej zostały zamigotane, prawdopodobnie PC815 po lewej stronie, a wejście ATmega 16 jest gorsze, ponieważ po włączeniu test jest uruchamiany sam, w przeciwnym razie nowy przycisk nie działa. jutro będę nadal szukać winy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak nakonec ten zkrat odnesla jen ATMEGA16 a relátko na základní desce. Jinak vše je v pořádku. Ovšem po výměně relátka a nahrátí nové ATMEGY už kontrola palníků ( zelené tlačítko)na samostatném modulu nefunguje. Zkouším to dát do původního tvaru před nehodou kdy to trošku fungovalo, ale stále se nedaří ten test zprovoznit.
Je to stejně zajímavé. včera, před nehodou, po zapnutí pultu test ( zelené tlačítko) nefungoval. Několikrát jsem zkusil restartovat modul a pak to naskočilo samo a dál už to vše fungovalo tak jak mělo. Zda se něco nabudilo, nebo něco podobného? Nevím. Dám tomu čas do konce týdne. Pokud se nepodaří, tak zkusím Váš koncept a také začátkem příštího týdne Vám odešlu osazenou základní desku a převodník 12/48V. Nebudu za to chtít nic, protože vy nad tímto projektem taky ztrávíte moře času.

W końcu, tylko ATMEGA16 i przekaźnik na płycie głównej wykonały zwarcie. W przeciwnym razie wszystko jest w porządku. Jednak po wymianie przekaźnika i załadowaniu nowego ATMEGY, kontrola ognia (zielony przycisk) na autonomicznym module nie działa. Staram się umieścić go w oryginalnym kształcie przed wypadkiem, gdy zadziałało, ale nadal nie uruchamia testu.
To równie interesujące. Wczoraj, przed wypadkiem, po włączeniu testu licznika (zielony przycisk) nie działał. Próbowałem kilkakrotnie zrestartować moduł, a następnie przeskoczyłem samodzielnie i wszystko działało tak jak było. Czy coś się obudziło, czy coś? Nie wiem. Dam mu czas do końca tygodnia. Jeśli zawiedzie, to wypróbuję twoją koncepcję, a także na początku przyszłego tygodnia otrzymasz zamontowaną płytę główną i konwerter 12/48 V. Nie chcę niczego dla ciebie, ponieważ ty również spędzisz morze czasu nad tym projektem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczyniłem trochę zabiegów kosmetycznych w FSpro. Dodałem też nową procedurę do sprawdzania czy moduł o danym adresie jest czynny w systemie.

http://www.pyrobox.com.pl/forumfajerwerki_system/knk1301/fspro1102 v20180719.zip

W związku z tym musiałem też zrobić zmiany w HEX dla KNK1301.

http://www.pyrobox.com.pl/forumfajerwerki_system/knk1301/KNK1301L48A-110-16 v20180719.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podařila se mi taková věc. Protože jsem chtěl ještě něco vyzkoušet, tak jsem do modulu vložil tu částečně poškozenou ATMEGU. Náhrátý měla nejnovější HEX soubor. A kontrola odpalů pomocí zeleného tlačítka fungoval. Tak jsem tam vložil druhou ATMEGU, také s nejnovějším HEX souborem a u té to nefungovalo. tak nevím v čem je problém. Tak pro jistotu jsem poměřil napětí u výstupů PD4 - PD7.

JAk je vidět v tabulce, žlutý sloupec napětí v klidu a zelený sloupec po zmáčknutí zeleného tlačítka.( ATMEGA co funguje). Modrý sloupec měřeno v klidu ( je zapnuté jen napájení a modul normálně naběhne). Červený sloupec je po zmáčknutí zeleného tlačítka, kdy normálně naskočí test odpalů. TAto ATMEGA má asi zničené vstupy PD5 a PD6. to jsou takové mé poznatky. Jestli to bude mít přínos pro odstranění záhady, proč nejde u ATMEGY co je v pořádku , test palníků, tak jen budu rád, že jsem s něčím pomohl.

image.png.27f03796b9f357ac443a6f6b58598817.png

Udało mi się to zrobić. Ponieważ chciałem spróbować czegoś innego, włożyłem częściowo uszkodzony ATMEGU do modułu. Gra miała najnowszy plik HEX. A kontrola uruchamiania z zielonym przyciskiem działała. Więc umieściłem tam drugi ATMEGU, również z najnowszym plikiem HEX i nie zadziałało. więc nie wiem, jaki jest problem. Tak więc na pewno zmierzyłem napięcie na wyjściach PD4 - PD7.

JAk można zobaczyć w tabeli, żółta kolumna napięcia w reszcie i zielona kolumna po naciśnięciu zielonego przycisku (ATMEGA, co działa). Niebieska kolumna jest mierzona w spoczynku (tylko zasilanie jest włączone, a moduł normalnie uruchamia się). Czerwona kolumna jest po naciśnięciu zielonego przycisku, gdy test przebiega normalnie. TAto ATMEGA prawdopodobnie zniszczył wejścia PD5 i PD6. to są moje wnioski. Jeśli ma to swój udział w eliminacji tajemnicy, dlaczego ATMEGY nie robi tego, co słuszne, przetestuj broń, więc cieszę się, że mogę ci pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W międzyczasie trwały także prace nad KNK1302, a dokładnie nad przystosowaniem KNK1302 do współpracy z systemem Pyrobox.

KNK1302 wykonuje obecnie następujące rozkazy systemu Pyrobox: XP(heartbeat), MN/MF(arm_on/off), FC(fire_cue), FO(fire_one), FP(fire_pulse).

http://www.pyrobox.com.pl/forumfajerwerki_system/knk1302/knk1302-120-20180619.zip

KNK1302 przełącza się w tryb pracy Pyrobox zwierając na PCB jumper SET2.

Bez oprogramowania Pyrobox trudno byłoby wykorzystać tą nową funkcjonalność KNK1302 więc udostępniam je w wersji FREEWARE.

http://www.pyrobox.com.pl/forumfajerwerki_system/knk1302/pbm600-25-20180723.zip

Niestety PBM w wersji 6 nie ma jeszcze dokumentacji, więc trzeba sięgnąć po nią w wersji 5, która jest dołączona do instalatora.

PBM musi być uruchamiany z uprawnieniami administratora.

Program był pisany dla rozdzielczości 1366x738, a dla większych jest skalowany, więc coś może się rozjeżdżać na formatkach.

Uwaga, niektóre antywirusy mogą się awanturować ponieważ PBM ma wbudowane mechanizmy sieciowe.

Życzę przyjemnej zabawy :)

PS. Access Code to "1234". Można go sobie zmienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do Pana Zbyszka...

Jeżeli dobrze pamiętam to moduł KNK1301 również można przestawić do trybu zgodności z oprogramowaniem Pyrobox ...chyba trzeba zewrzeć zworkę SET2 ?

Które z rozkazów systemu Pyrobox wykonuje KNK1301 ?

Serdeczne podziękowania za udostępnienie oprogramowania Pyrobox w wersji FREEWARE :]

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.07.2018 o 01:40, pirofun2000 napisał:

Jeżeli dobrze pamiętam to moduł KNK1301 również można przestawić do trybu zgodności z oprogramowaniem Pyrobox ...chyba trzeba zewrzeć zworkę SET2 ?

Które z rozkazów systemu Pyrobox wykonuje KNK1301 ?

Serdeczne podziękowania za udostępnienie oprogramowania Pyrobox w wersji FREEWARE :]

Niby tak, ale nigdy nie było to tak naprawdę testowane.

Sprawdzę, ewentualnie poprawię i wrzucę na forum, dla KNK1301 na przekaźnikach i MOSFETach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos współpracy systemu KNK1301 z oprogramowaniem Pyrobox...

W razie konieczności wprowadzenia zmian do HEX'a,  , to czy byłaby również możliwość  "modyfikacji" wersji HEX'a, w której działa równolegle LCD i diody LED ( system na przekaźnikach). Kiedyś przygotował Pan taką wersję.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazało się, że KNK1301 nie jest przystosowany do współpracy z systemem Pyrobox.

Może i było takie założenie, ale nie znalazłem żadnych zapisów w kodzie, w żadnej z wersji HEX.

Jumper SET2 ma w KNK1301 inne przeznaczenie, służy do konfigurowania przekaźników.

Zaimplementuję tą opcję do HEX dla wersji MOSFET przygotowywanej obecnie przez AVULA,

oraz dla wersji przekaźnikowej oznaczonej jako KNK1301L48-101 z dnia 2013.03.12.

NOCTIS, Twoja wersja oznaczona jest jako KNK1301L48-102 z dnia 2017.01.19,

ale w moim bałaganie na dysku nie znalazłem dla niej źródeł.

Napisz kiedy i jak mają migać LEDy to dopiszę to do nowego HEX.

Trochę to potrwa więc proszę o cierpliwość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, żeby "równolegle" z LCD działały diody:

- ARMED

- HEART BEAT

Sprawa nie jest pilna, więc proszę się nie spieszyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...