Skocz do zawartości

forumowy projekt opensource systemu pirotechnicznego


zk1959

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem przyjemność testować zrobioną walizke i napotkał mnie nie małe zaskoczenie... a mianowicie

Podczas strzelania sekwencja przestała strzelać ... odstęp między zapłonami to był w  granicach 1-2 sekundy po prostu jakby się zawiesił... 

Odpaliłem na nowo i wszystko ruszyło... 

Co mogło być powowdem że program sie wiesza ?? czy będzie sie tak wieszał?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie zgłaszał takiego problemu. W testach, o ile pamiętam, także się nie pojawił. Stepper zatrzyma się jeżeli w skrypcie będą dwie linie o tym samym czasie lub linia pusta albo z błędnymi danymi, których program nie będzie mógł przetworzyć. Zalecam testowanie skryptu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi stepper zatrzymywał się tylko jak czas między odpaleniem był mniejszy jak 0,2sek chyba i dla tego tutaj moje zdziwienie czemu tak się stało bo między odstępami było około 1-2 sek... 

Na początku strzelało pięknie ładnie i w  końcu się zatrzymało a jak wystartowałem na nowo to reszta co nie wystrzeliła to wystrzeliła... 

Jeszcze można by było dodać że przy próbach w domu czy zgadzają sie kodowania to wszystko było ok...

Wyczytałem na forum że pisaliście o przewodzie 110 ohm... ja mam zwykły dmx około 50m... mógł to być powód ??




 

 

Edytowane przez fretka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Transmisja idzie z prędkością 9600 bps. Przy takim takcie nie trzeba nawet używać terminatora bo praktycznie nie ma odbić. Przewód, dedykowany czy też mikrofonowy, nie powinien być problemem, o ile jest ok.  Niestety te kable są bardzo delikatne i często ulegają uszkodzeniom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co może być powodem takiego przerywania?? Że działa zaraz przestaje a po ponownym odpaleniu działa znowu 

Płytki AVT RS485 była kupiona w całości do tego taki konwerter Konwerter USB -- RS485, AVTMOD03 - Sklep AVT

Transmisja w  tym przypadku jest  1200bps
Program firstep 0203

Edytowane przez fretka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1/ Czy FirstStep po zatrzymaniu steppera pozwala się nadal obsługiwać, np. normalnie zamknąć?

2/ Otwórz plik skryptu np. w Notatniku Windows i sprawdź czy nie ma w nim jakiś dziwnych zapisów.

3/ Płytka modułu nie może powodować "zwisu" programu bo nie ma od niej żadnej komunikacji zwrotnej. Za to konwerter USB/RS485 już tak, jeśli szwankują sterowniki, ale wtedy FirstStep zwieszałby się totalnie.

4/ Przy 1200 bps tym bardziej nie powinno być żadnych problemów z transmisja danych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. w momencie gdy przestało strzelać można było zatrzymać program.
2.

STEP,MIN,SEC,1/10,TYPE,UNIT,CUE,DESCRIPTION
1,0,1,0,1,16,1.1,test KNK1301,
2,0,2,0,1,16,1.2,,
3,0,3,0,1,16,1.3,,
4,0,4,0,1,16,2.14,,
5,0,5,0,1,16,2.15,,
6,0,6,0,1,16,2.16,,
7,0,7,0,1,16,3.1,,
8,0,8,0,1,16,3.2,,
9,0,9,0,1,16,3.3,,
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeczytaj mój wpis z 23 lutego 2012

i zweryfikuj swój skrypt tj. typ modułu, adres modułu, adres cue

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba masz moduł 16-kanałowy więc typu 2, a nie 1 -> TYPE

takiemu modułowi możesz nadać adres 1..8, na pewno nie 16 -> UNIT

masz w module 16 kanałów, możesz je adresować od 1.1 do 1.16, a nie np. 3.3 -> CUE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walizka jest zaprogramowana na 64 kanały  
To teoretycznie ma być typ na 3 a unit na 1

- można będzie wykorzystać tylko 4 takie 64-kanałowe unity w systemie, co da ogółem 256 kanałów

- mówię o unitach o odrębnych adresach w programie, bo oczywiście adresy można dublować i wtedy unity pracują równolegle

- każdy moduł AVT531 może przyjąć 1 z 8 unikalnych adresów

- w 64-kanałowym unicie jeden moduł AVT531 musi mieć adres 1, 3, 5 lub 7, a drugi odpowiednio 2, 4, 6 i 8

- w programie przyjmnę zasadę, że adresowi UNIT "1" będą odpowiadać adresy modułów 1 i 2; "2" - 3 i 4; "3" - 5 i 6; "4" - 7 i 8

- adresy CUE w programie będą z zakresu 1..64

- no i jako TYPE trzeba będzie podać "3"

- jeśli w systemie wykorzytywanych będzie mniej niż 4 unity 64-kanałowe to na wolnych adresach można będzie posadzić moduły innych typów

- np. masz 2 unity 64-kanały o adresach "1" i "2" to zostały ci do wykorzystania adresy 5, 6, 7 i 8

- z dodatkowymi slatami będzie o tyle kłopot, że na 8 kanałów potrzeba 9 przewodów, a na 16 aż 10

 

To jest program który zapisałem na strzelanie z takimi wartościami...

I mozna powiedzieć strzelało do 7-8 punktu poczym przestało strzelać a czas leciał więc kliknąłem STOP
A jak na nowo wystartowałem klikając START to było ok

 

111.jpg

222.jpg

333.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze było wpisane ??

To co jest w pliku skryptu... to tam też musze zmienić czy wystarczy tylko w samym firsstepie ?? Bo im więcej z tym siedze to tym bardziej sie gubię ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy robisz coś w arkuszu w Excelu to czy próbujesz modyfikować ten arkusz dodatkowo w jakiś sposób poza Excelem? Nie! Tak samo jest z FirstStep. Piszesz w FirstStep skrypt dla steppera i nic więcej z nim nie kombinujesz.

Poprosiłem Cię żebyś otworzył poprzedni skrypt w Notatniku bo tak łatwo jest wyłapać ewentualne błędy, nietypowe zapisy itp. Więcej się tym nie interesuj.

Jeżeli nadal stepper się zatrzymuje to prawdopodobnie wina leży po stronie Windowsa, programu antywirusowego lub sterownika konwertera. Odpal FirstStep na innym kompie i sprawdź czy pracuje tak jak trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się odnaleźć problem czemu system się zacina... 
Jak jest tabelka początkowa STEP i leci tam po kolei 1,2,3,4,5... dochodzi do 26 i kolejne powinno być 27 a wskakuje 29 mimo że przed wystartowaniem mam wszystko po kolei czyli 26,27,28,29 ... Coś z  programem jest nie tak ?? czy o co może chodzić ??

 

DOBRA POST DO USUNIĘCIA ŹLE WPISAŁEM DANE i kolejność czasowo podmieniło 

Edytowane przez fretka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...