Skocz do zawartości

forumowy projekt opensource systemu pirotechnicznego


zk1959

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Co jakiś czas na forum wszczynana jest dyskusja nt. systemów dostępnych dla amatorów.
Część forumowiczów planuje zakupy u chińczyków, inni zaś próbują własnych sił.

Uważam, że każdy system, nawet najprostszy, zwiększa bezpieczeństwo (i komfort) pracy z pirotechniką!

W związku z tym mam następującą propozycję tj.
- stworzenie firmowanego przez forum, otwartego projektu systemu, który będzie bezpieczny i funkcjonalny, a jednocześnie tani i prosty w budowie, tak aby mógł go wykonać prawie każdy w miarę rozgarnięty forumowicz.
Oczywiście o ile administracja forum zaakceptuje taki pomysł.

Pogrzebałem trochę w sieci i znalazłem gotowe moduły, w oparciu o które można zestawić sterowany komputerowo 64-kanałowy system (8 modułów po 8 kanałów).
Myślę, że po testach tych modułów będzie można nawet podwoić ilość kanałów tj. uzykać 8 x 16 kanałów (matryca 4x4).
Koszty realizacji "kompletnego" systemu nie powinny przekroczyć 2 tys. złotych.
Jest to rozwiązanie najprostsze, minimalizujące nakłady, które przyniesie szybkie efekty.
Potem oczywiście można pomyśleć o "specjalizowanych" modułach z różnymi bajerami.
Za takim "forumowym" rozwiązaniem przemawia istotny argument - można pożyczać sobie wzajemnie moduły i czasami zrealizować "coś" większego.
Okres też jest jak najbardziej odpowiedni, bo do sezonu pokazowego kilka miesięcy, a do do Sylwestra nieskończoność.

Kilka linków do materiałów na rozpoczęcie dyskusji:
1/ koncepcja, rys. 1
2/ koncepcja, rys. 2
3/ moduł konwertera AVT530USB
4/ moduł wykonawczy AVT531
5/ wątek nt. wskaznych modułów
6/ moduły innego producenta

Mój udział w projekcie widzę następująco tj.
- wskazówki, konsultacje, pomoc w rozwiązywaniu problemów itp.
- ewentualnie (bo pewnie będzie z tym problem) przygotowanie "kadłubka" programu sterującego systemem (kod w Delphi), oczywiście na licencji GNU, który będzie można wspólnie rozwijać i doskonalić.
Wszystko oczywiście w miarę moich możliwości i wolnego czasu :)/>

Proszę o konstruktywne uwagi i ewentualne propozycje.
Mile widziana czyjaś deklaracja, że ogarnie to organizacyjnie tj. zbierze ochotników, przydzieli im zadania, zadba o dokumentowanie postępu prac i ich udostępnianie.

Pozdrawiam,
ZK

PS. Uwaga! Jeśli trafisz na nie działające linki w tym wątku to szukaj brakujących informacji i materiałów pod adresem https://www.pyrobox.com.pl/knk1301/index.html

Edytowane przez zk1959
nie aktualne linki do materiałów i informacji
  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam Panie Zbigniewie

W końcu mogę publicznie to powiedzieć a nie tylko na rozmowach na pw że jest pan Brylantem tego forum z branży profi piro :) Pana bezinteresowne zaangażowanie dla forum to coś nie spotykanego w dzisiejszych czasach ;)

A teraz moja krótka opinia na temat projektu.Uważam, że jego koncepcja musi być taka, aby mogła z niego skorzystać cała warstwa społeczeństwa, że tak powiem.Pomysł na zastosowanie gotowych modułów jak najbardziej jest dobry dla osób które już pracują i mają stały dochód.Niestety większość forumowiczów to uczniowie i niestety kwota 2 tysiące to nie lada wyzwanie :) Bardziej skłonił bym się do wymyślenia systemu tak zbudowanego, że można było by go powielać poprzez łącznie przez jakieś przewody przyłączeniowe.

Osobiście proponuję, zająć się "rozgryzieniem" schematów pyroboxa 128 lub 256.Koszty jego wykonania, przy dobrych układach są o wiele niższe od gotowych modułów.

Ja jestem elektronikiem laikiem dlatego jedyne w czym mogę pomagać to załatwianiem części po cenach hurtowych i doradzaniu w przydatnych zastosowaniach złącz używanych w systemach.No i ewentualnie posiadam wiedzę, na temat pyroboxa 16 kanałowego którego schematy są dostępne na forum.Lutowałem go 3 razy ponieważ ciągle popełniałem jakiś błąd, ale jak to mówią do trzech razy sztuka i się udało :)

pozdrawiam i czekam na propozycje innych forumowiczów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Zbigniewie administracja nie tylko akceptuje, ale daje pełne poparcie temu projektowi. Myślę, że mogę napisać w imieniu ogółu administratorów i moderatorów, że pomysł jest genialny. W imieniu administracji daje zielone światło.
Myślę, że mając wsparcie ze strony jednego z najbardziej doświadczonych fachowców w branży pirotechnicznej w Polsce, projekt ma duże szanse powodzenia. Tym bardziej, że na forum jest kilka osób, które posiadają wiedzę i zdolności manualne, żeby przekształcić całość w realne rozwiązanie.
Powodzenia!

fps

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kameleon uczniowie i ci co nie mają dostępu do kasy dalej będą jechali na meteorach. Ja daje zielone światło temu projektowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt bardzie ciekawy i pomógł by wielu użytkownikom jednak aby zaspokoić i dogodzić wszystkich grupom trzeba by wykonać pare projektów w paru podziałach poizomu trudności od prostych bez zbędnych bajerów po bardziej skomplikowane i oparte o układu programowalne.

Co do "rozgryzania" pyroboxa nie ma chyba w tym żadnego sensu bo wiadome jest że uzyto w nim układów programowalnych.

Tak więc ja proponuję wybrać osobę odpowiedzialna i znającą się na elektronice która nad wszystkim zapanuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

[kameleon]
- ceny wskazanych modułów w dostępnych opcjach to:
AVT530USB - sama płytka 8,00 / kompletny kit 42,00 / zmontowany moduł 70,00
AVT531 - płytka 15,00 / płytka + zaprogramowany procesor 30,00 / kit 98,00 / zmontowany moduł 150,00
- ich producentem i dystrybutorem jest polska firma AVT więc ceny raczej nie będą się zmieniać
- projekt jest jak najbardziej modułowy tzn. na początek niezbędny jest moduł konwertera AVT530USB oraz min. 1 moduł wykonawczy AVT530, czyli w najgorszym wypadku podstawowy wydatek rzędu 220,00
- pozostałe elementy każdego modułu wykonawczego to: obudowa 1 szt. przyłącza EM 8 szt. złącze rs485 2 szt. przełączniki min. 2 szt. akumulator 1 szt.
- potem "system" można uzupełniać o kolejne odrębne moduły wykonawcze, czyli max 150,00 plus koszty dodatkowych elementów
- można także poszukać innego tańszego konwertera usb/rs485

[fpshooter]
- myślę, że ten projekt, jeśli oczywiście zostanie zrealizowany, dałby forumowiczom pół-profesjonalne narzędzie, z którym mogą śmiało rozpoczynać "przygodę" z pirotechniką
- dziękuję za akceptację pomysłu przez administrację forum

[arturo]
- to nie koncert życzeń, to ma być prosty ale funkcjonalny projekt, z którego będzie mógł skorzystać prawie każdy
- w obecnie dostępnych modułach Pyrobox nie ma żadnych! układów programowalnych

Proszę nie oczekiwać, że wrzucę tutaj kolejny gotowy projekt systemu.
Projekt prostego 16-kanałowego systemu został już udostępniony.
Projekt 256-kanałowego systemu sterowanego przez pc także pojawił się na forum.

Podkreślam, że mam na myśli WSPÓLNY projekt uczestników forum tzn. kto ma ku temu predyspozycje i chce - to uczestniczy w projektowaniu systemu, ale skorzystać z gotowego projektu może każdy.

Pozdrawiam,
ZK

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby uniknąć nadmiernego bałaganu w temacie proponuję nieco go uporządkować. Na razie może zaczęlibyśmy od ustalenia "grupy roboczej" czyli forumowiczów chętnych do wzięcia udziału w projekcie - przy czym mam tutaj na myśli osoby, które mają ochotę zająć się konstruowaniem prototypu.
Rolę Pana Zbigniewa widzę tutaj na płaszczyźnie doradztwa w sprawie rozwiązywania problemów technicznych. Przy czym wszyscy muszą zrozumieć, że czas Pana Zbigniewa jest cenny, czyli mniejsze trudności powinny być rozwiązywane w ramach grupy i tylko problemy, które nie mogą być rozwiązane w ten sposób trafiałby do Pana Zbigniewa.
Co sądzicie o takim modelu działania?

fps

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

inny, kompatybilny z projektem konwerter usb/rs485 dostępny w ofercie AVT avtmod03
cena tylko 65,00 i dodatkowo odpada szukanie odpowiedniej obudowy

na Allegro są także inne, tańsz konwertery
trzeba tylko zweryfikować parametry i ustalić ich dostępność w dłuższym czasie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a w przyszłości, gdy system będzie już sprawnie działać, wystarczy do modułu wykonawczego, zamiast kabla połączeniowego, wpiąć ten tani radio-modem i od razu uzyskamy system bezprzewodowy

to tzw. marchewka :) na zachętę do pracy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Widzę, że temat cieszy się ogromnym zainteresowaniem :)/>/>

Ja oczywiście danego słowa dotrzymuję!
W linku umieściłem wersję 0.1 programu sterującego.

firststep_0102.png

Nazwałem go FirstStep.
Chyba może być?
Wystarczy go rozpakować i można używać.
Pomimo braku testów powinien działać prawidłowo.
W skrypcie, w kolumnie TYPE wpisujemy "1" gdy moduł (AVT531) jest skonfigurowany jako 8-kanałowy, a "2" gdy 16-kanałowy.

Źródła programu udostępnię gdy go przetestuję z systemem, dodam komentarze do kodu, i gdy znajdzie się ktoś kto pociągnie projekt dalej.

Pozdrawiam,
ZK

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

Gdy tylko skończę pisanie dla forum artykułu na temat jak zrobić 12 kanałowy system radiowy, będę bardziej aktywny w tym temacie :) Przestudiowałem schematy i budowę AVT531 i muszę powiedzieć, że to jest naprawdę łatwe.W przypadku samodzielnego lutowania 8 kanałów wyjdzie zaledwie 60-80zł, czyli baardzo tanio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Witam.

Widzę, że temat cieszy się ogromnym zainteresowaniem :)

Ja oczywiście danego słowa dotrzymuję!
W linku umieściłem wersję 0.1 programu sterującego.

firststep_0102.png

Nazwałem go FirstStep.
Chyba może być?
Wystarczy go rozpakować i można używać.
Pomimo braku testów powinien działać prawidłowo.
W skrypcie, w kolumnie TYPE wpisujemy "1" gdy moduł (AVT531) jest skonfigurowany jako 8-kanałowy, a "2" gdy 16-kanałowy.

Żródła programu udostępnię gdy go przetestuję z systemem, dodam komentarze do kodu, i gdy znajdzie się ktoś kto pociągnie projekt dalej.

Pozdrawiam,
ZK


Delphi nie jest najlepszym językiem do pisania tego typu aplikacji nie dość że kod wykonuje się dużo wolniej od np. C i niestety ma większą "awaryjność" aplikację w nim pisze się najczęscięj w technikum dla nauki ale nic więcej, szkoda było by jak by namieszał w trakcie pokazu lub nie odpalił niczego :)

prosty przykład wystarczy napisać prosty kod w Delphi i C który wykona pętle for 1mln razy wystarczy porównać czas wykonania i wielkość aplikacji a będzie wiadomo wszystko

ps. w przypadku próby odpalenia w tym samym czasie np 2 ładunków program zawiesza się i nie wykonuje dalej pokazu mimo iż zegar odlicza dalej :) Edytowane przez Arturo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[Arturo]
Możliwe, ale ja już raczej nie będę się uczył innego języka programowania.
Zdecydowałem się kiedyś na Delphi bo na studiach (bardzo dawno temu) z cywilizowanych języków miałem tylko Pascal :)
W Delphi napisałem Pyrobox Controller i przez lata pracuje on bez żadnych problemów.
Nie sprowadzajmy dyskusji nt. "wyższości Świąt Bożego Narodzenia od Świąt Wielkiejnocy".

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


[Arturo]
Możliwe, ale ja już raczej nie będę się uczył innego języka programowania.
Zdecydowałem się kiedyś na Delphi bo na studiach (bardzo dawno temu) z cywilizowanych języków miałem tylko Pascal :)
W Delphi napisałem Pyrobox Controller i przez lata pracuje on bez żadnych problemów.
Nie sprowadzajmy dyskusji nt. "wyższości Świąt Bożego Nardodzenia od Świąt Wielkiejnocy".


Rozumiem ale jak by nie patrzeć dużo lepiej napisać oprogramowanie w C co pozwoli na poźniejsze myślę że szybsze i bezpieczniejsze rozwijanie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo, chcesz tym programem kontrolować pokaz, czy ruch lotniczy na świecie? Uważam krytykę wyboru języka programowania za niedorzeczną przy programach wykonujących tego typu operacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo, przestań krytykować i mówić że coś jest lepsze.Jeżeli ci się ten program nie podoba to napisz ten lepszy i po sprawie :) Wszyscy będziemy zadowoleni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Arturo, chcesz tym programem kontrolować pokaz, czy ruch lotniczy na świecie? Uważam krytykę wyboru języka programowania za niedorzeczną przy programach wykonujących tego typu operacje.


Równie niedorzeczne jest wypowiadanie się w temacie o którym nie ma się zielonego pojęcia! prawda? :)


Arturo, przestań krytykować i mówić że coś jest lepsze.Jeżeli ci się ten program nie podoba to napisz ten lepszy i po sprawie :) Wszyscy będziemy zadowoleni


Aktualnie nie ma żadnej potrzeby pisania programu bo poco? nie mamy nawet prototypu a już piszemy program? będzie prototyp będzie dokumentacja to i będzie program napisany w C :) Edytowane przez Arturo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólna uwaga do wszystkich, jeśli nie macie nic konstruktywnego do powiedzenia poza krytyką wszystkich i wszystkiego, to bardzo proszę o powstrzymanie się od zbędnych komentarzy. Do tego typu wypowiedzi proszę dołączać rozwiązanie problemu a nie tylko posty w stylu "wszystko jest be..." Dedykuję tego posta sami wiecie do kogo ;)

fps

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki FPS :)

Członkowie forum to w większości młodzi ludzie, przed którymi jak to mówią "świat stoi otworem" o ile ... nie zamkną oczu i nie wyrżną w futrynę.
Wyznaję zasadę, że zawsze trzeba szukać najprostszych rozwiązań, które z pozoru mogą wydawać się droższe ale per saldo dają wymierne korzyści.
Może ktoś spróbuje oszacować koszty wykonania proponowanego systemu i porówna je z kosztami nabycia "gotowców" uwzględniają przy tym podobną funkcjonalność systemów ?!

ZK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka fotek mojego prototypu konwertera i kabla połączeniowego:

IMG_2480.png
IMG_2481.png
IMG_2484.png
IMG_2485.png

Konwerter jest z tych droższych, wydałem na niego 100 plus kilkanaście zł na obudowę i gniazda.
Kabel jest typu mikrofonowego.
Przypominam, że max długość lini sterowania typu rs485 to 1200m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W gotowcach dostępnych zawsze doliczony jest projekt urządzenia + pare groszy na profesionalną płytkę pcb... myślę że projektując wszystko samemu można zaoszczędzić dobre 50% ceny gotowca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...