Skocz do zawartości

forumowy projekt opensource systemu pirotechnicznego


zk1959

Rekomendowane odpowiedzi

Zależy co rozumie się pod pojęciem "gotowca".Koszty gotowej płytki oraz zaprogramowanego procesora to kwota zaledwie 30zł jak już Pan wcześniej wspominał, natomiast pozostałe elementy potrzebne do zrobienia gotowego układu to koszty z rzędu 60-70zł.Najdroższe będą przekaźniki bo ich koszt za sztukę to około 6,50złx8=52zł.W przypadku przekaźników nie ma co kupować innych niż relpola, ponieważ ich gorsze jakościowo zamienniki są 1zł tańsze.Pozostałe części to już groszowe sprawy.Zastanawiam się czy wgl była by możliwość wykonania całego układu od podstaw, czyli płytka i programowanie we własnym zakresie.Co prawda wtedy koszty by były około 10-15zł tańsze i nie jest to aż tak dużo ale zawsze coś.

Przy okazji dodam, że mam możliwość załatwienia obudów hermetycznych w cenach hurtowych.W przypadku przekaźników także mógłbym się porozglądać tak, aby ich maksymalny koszt wyniósł 5-5,50zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisząc o porównaniu kosztów wykonania systemu z "gotowcami" miałem na myśli porównanie z kosztami zakupu chińskich systemów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Zależy co rozumie się pod pojęciem "gotowca".Koszty gotowej płytki oraz zaprogramowanego procesora to kwota zaledwie 30zł jak już Pan wcześniej wspominał, natomiast pozostałe elementy potrzebne do zrobienia gotowego układu to koszty z rzędu 60-70zł.Najdroższe będą przekaźniki bo ich koszt za sztukę to około 6,50złx8=52zł.W przypadku przekaźników nie ma co kupować innych niż relpola, ponieważ ich gorsze jakościowo zamienniki są 1zł tańsze.Pozostałe części to już groszowe sprawy.Zastanawiam się czy wgl była by możliwość wykonania całego układu od podstaw, czyli płytka i programowanie we własnym zakresie.Co prawda wtedy koszty by były około 10-15zł tańsze i nie jest to aż tak dużo ale zawsze coś.

Przy okazji dodam, że mam możliwość załatwienia obudów hermetycznych w cenach hurtowych.W przypadku przekaźników także mógłbym się porozglądać tak, aby ich maksymalny koszt wyniósł 5-5,50zł


koszt płytki parę złotych bo można je zrobić samemu, koszt programowania może wynieść 0zł zależy u kogo :) bo jak ma się znajomego który dysponuje odpowiednim sprzętem to przecież zrobi to darmo, przekaźników nie ma co używać bo przecież nie będziemy na wyjścia puszczać 230v... można je zastąpić bramkami logicznymi i zamiast 52zł wyjdzie banalna kwota


pisząc o porównaniu kosztów wykonania systemu z "gotowcami" miałem na myśli porównanie z kosztami zakupu chińskich systemów


Zapewne wyjdzie taniej jednak warto pamiętać że wiele Chińskich systemów jest tworzona na najtańszych podzespołach Edytowane przez Arturo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, założenie projektu jest takie, że system będzie mógł wykonać każdy, nawet ten kto nie ma praktycznej wiedzy o elektronice.
Stąd też moja sugestia aby tworzyć projekt systemu w oparciu o gotowe moduły lub kity, a nie rozważać jego konstruowania od podstaw.
No chyba, że ktoś zobowiąże się iż zaprojektuje, wykona i zaoferuje moduły/kity w krótkim terminie i za niewielkie pieniądze.
Co najwyżej proszę myśleć o tym aby w późniejszym okresie zastąpić wybrane do projektu gotowe moduły własnymi, specjalnie zaprojektowanymi, które bedą kompatybilne ale bardziej funkcjonalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej by było zrobić schematy takie same jak gotowych modułów, i zlecić wykonanie płytek i programowanie firmie.Na pewno wyjdzie taniej, i wtedy kto będzie chciał to sam polutuje a kto nie to kupi gotową o takich samych parametrach.Tylko pytanie kto zrobi te schematy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm skoro xsoft to producent tych układów to myślę, że bez problemu sprzedali by moduły lub same płytki po dobrych cenach w przypadku zakupów grupowych.Czas zacząć projektować schematy jak to wszystko ma wyglądać i działać.Chenie bym pomógł ale jeszcze nie do końca rozumie to wszystko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poniżej schemat maksymalnie uproszczonego modułu 16-kanałowego opartego o kit AVT531

system_koncepcja_3m.png
do pobrania w formacie pdf

wykaz elementów:
1/ obudowa wodoszczelna - 1szt.
2/ kit AVT531 - 1szt.
3/ akumulator 12v/1.2ah - 1szt.
4/ gniazdo bezpiecznikowe + bezpiecznik topikowy 10a - 1szt.
5/ przełącznik 2-sekcyjny - 1szt.
6/ dioda led zielona + rezystor 1k - 1szt.
7/ stacyjka 2-sekcyjna - 1szt.
8/ dioda led czerwona + rezystor 1k - 1szt.
9/ gniazdo xlr 3-pin męskie - 1szt.
10/ gniazdo xlr 3-pin żeńskie - 1szt.
11/ złącze głośnikowe - 16 szt.
12/ dioda prostownicza 3a/1000v - 16szt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zupełnie zapomniałem o diodach, i o opcji wyciągnięcia 16 kanałów z 8.W tym przypadku moje wyliczenia cenowe są 2 razy niższe, czyli za tą samą kwotę co planuję wydać uzyskam jeszcze raz tyle kanałów :)
Dzisiaj napisałem do firmy xsoft w sprawie płytek i zaprogramowanych procesorów i czekam na odp. gdy tylko odpiszą dam znać.
Schematy bajecznie proste, każdy da radę je polutować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wersja z testem ciągłości obwodów zapalczych:

system_koncepcja_4m.png
do pobrania w formacie pdf

dodatkowe elementy:
1/ przełącznik chwilowy - 4szt.
2/ dioda led żółta + rezystor 1k - 4szt.

poszczególne przyciski "testują" kolejne grupy EM tj. 1-4, 5-8, 9-12 i 13-16

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze wersja z wyjściem na dodatkową listwę przyłączeniową:

system_koncepcja_5m.png
do pobrania w formacie pdf

dodatkowe elementy:
1/ gniazdo minimum 8-pin żeńskie - 1szt.

teraz chyba już każdy powinien sobie poradzić dalej sam :)/>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm ok to jest schemat do systemu 16 kanałowego, jak będzie wyglądał konwerter od komputera w przypadku powielenia kanałów do 128 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nic się nie zmieni!
system "spina się" według zasady:

[pc] -> kabel usb -> [konwerter usb/rs485] -> kabel rs485 -> [moduł #1] -> kabel rs485 -> [moduł #2] -> kabel rs485 -> ... -> [moduł #8] -> [terminator (rezystor 120ohm)]

długość całej linia rs485 nie powinna przekroczyć 1200 m
oczywiście to ograniczenie można obejść stosując repeater rs485

do przeczytania eia-485 oraz rs-485

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wystarczy taki konwerter jaki zaprezentowałem w poście #24
i to tylko z jednym gniazdem xlr/3pin/żeńskie

dla porównania konwerter master systemu Pyrobox :)/>

IMG_2487.png

opis:
kontrolka sieci zasilającej 230vac, włącznik zasilania plus kontrolka, gn. zewnętrznej lampy oświetleniowej 12vdc, włącznik oświetlenia,
gn. linii rs485, 2 gn. wej. usb dla pc slave, włącznik radiomodemu plus kontrolka,
gn. wej. usb dla pc master-reserve, gn. wej. usb dla pc master, gn. wej. konwertera usb/dmx512

IMG_2488.png

opis:
gn. wyj. dmx512, gn. antenowe radiomodemu, 6 gn. linii rs485, gn. wyj. 230vac, gn. wej. 230vac

w środku m.in.
ups z akumulatorem 12v, 5 konwerterów usb/rs485, 2 3-drożne huby rs485, radiomodem 2.4ghz

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz sprawa przewodów przyłączeniowych.Które najlepiej użyć ? Wiadomo, ze sterowniczy byłby najlepszy. jednak jego cena trochę odstrasza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teoretycznie powinien to być specjalny kabel do instalacji rs485 o impedencji 120ohm ale ... kosztuje zdecydowanie za drogo
można użyć kabel mikrofonowy symetryczny 110ohm np. taki i będzie ok
a przy okazji można w tym sklepie nabyć tanie złącza xlr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kabel rs485 to tzw. 2-żyłowa skrętka symetryczna
musim taki być aby wyeliminować zakłocenia w transmisji danych cyfrowych
w pyroboxie też się takich używa do łączenia modułów/komputerów slave z masterem

te o których ty piszesz tj. kable 8x0.5 służą w pyroboxie do łączenia modułów z dekoderami
lecą po nich tylko napięciowe impulsy odpalające

do systemu potrzebny będzie jeden dłuższy kabel od konwertera do pierwszego modułu np. 25m
i krótkie do przyłączenia kolejnych moduł w obrębie strefy pirotechnicznej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zupełnie mi się pomieszało :) Zapomniałem, że pyrobox ma zasilanie wspólne, a nie osobno każdy moduł.Cały czas nie mogę się przyzwyczaić, że tak dużo kanałów może być sterowane poprzez jeden przewód, i dlatego się przeraziłem ceny 3zł za metr przewodu.Rolka 100m wystarczy mi na dużo dużo połączeń.W zasadzie wszystko już jest, teraz tylko zamawiać części i do roboty ! Ja swoje moduły zacznę lutować dopiero w kwietniu, bo póki co totalny brak czasu i pieniędzy :D

Liczę, że nie będę jedyną osobą która planuje wykonać ten system.

pozdrawiam i dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kameleon nie będziesz jedyną osobą,bo ja też będę budował prototyp :)
Budowę podobnego systemu planowałem już od jakiegoś czasu,jednak wyprzedził mnie Pan Zbigniew,z czego bardzo się cieszę,bo teraz mam pewność,że system będzie "wypasiony" na 100% ;)
Musimy jednak zdecydować się na jakieś moduły,żeby nie było tak,że każdy buduje prototyp na innym osprzęcie.A teraz jeśli chodzi o mój udział w projekcie to widzę to tak:
-budowa prototypu,oraz pełna dokumentacja pracy
-pomoc przy pisaniu oprogramowania:DOS(+wiersz poleceń Windows),pascal,C/C++(dopiero zaczynam naukę :P )
Mam jedno pytanie,w jaki sposób miałyby być zasilane moduły wykonawcze,osobny aku dla każdego?
Uważam,że test obwodu jest konieczny w przypadku takiego systemu,nawet taki prosty w postaci diod sygnalizujących stan na każdym złączu.Które moduły wybieramy:ośmio,czy szesnasto-kanałowe?Osobiście jestem za 16.Dobrze by było napisać oprogramowanie także na androida,wtedy można by używać taniego tabletu do strzelania(~300PLN).
Niestety jestem w podobnej sytuacji,jak kameleon-brak czasu i funduszy.Pracę nad systemem rozpocznę,jak odłożę trochę gotówki.Części pewnie kupię wspólnie z kameleonem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również niedługo rozpocznę budowę takiego cacka. Rozmawiałem już z Kameleonem na temat części i ma mi wszystko skompletować :) Oczywiście również mogę udokumentować całą budowę w postaci filmu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
W linku umieściłem nową wersję 0.103 programu.

firststep_0103.png

Dodałem opcję synchronicznego startu podkładu muzycznego :)/>
Trzeba do tego zainstalować sobie program WinAmp.
Odpalamy WinAmp, ładujemy podkład, w FirstStep zaznaczamy "ptaszek" i jedziemy !
Pozdrawiam,
ZK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...