Skocz do zawartości

forumowy projekt opensource systemu pirotechnicznego


zk1959

Rekomendowane odpowiedzi

Ok czas na pytania w sprawie programu.Czy jest możliwość odpalenia np kanału pierwszego z modułu pierwszego a następnie np kanał 5 z modułu dwudziestego ? Czy może system przerzuca odpowiednio sygnał z modułu do modułu po kolei ?

I teraz pytanie dla które przyda się wszystkim, jak programuje się pokaz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w kolejne wiersze skryptu wpisujemy:

- czas odpalenia tj.
w kolumny [MIN] minutę 0..59 [sEC] sekundę 0..59 [1/10] dziesiątą część sekundy czasu odpalenia 0..9
nie musimy tego robić chronologicznie, bo skrypt zostanie posortowany wg. czasu przed odpaleniem

- obwód zapalczy tj.
w kolumny [TYPE] konfigurację modułu AVT531 "1" 8-kanałów, "2" 16-kanałów [sLAT] nr modułu 1..8 [CUE] nr kanału 1..8/16
robimy to absolutnie dowolnie tak jak nam jest wygodnie podłączyć zapalnik do efektu
modułów AVT531 możemy użyć tylko 8 bo niestety tak są oprogramowane i nie da się tego zmienić

numery kolejnych wierszy [sTEP] są nadawane automatycznie ale można je przenumerować

uwaga, przed wyjściem ze skryptu trzeba go zawsze zapisać klikając na przycisk Save as
natomiast przy przejściu z edytora do steppera skrypt jest zapisywany automatycznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie pytanie i koniec :) Czy pan też planuje zakupić ten moduł w celu sprawdzenia czy na 100% wszystko będzie działać? Bo nie ukrywam, że brak stałego dochodu trochę ogranicza moje możliwości ryzykowania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, kupię ten moduł do testów jeśli zostanie wybrany do projektu
na szukanie ewentualnie innego modułu rezerwuję jeszcze tydzień

komunikacja z modułem AVT531 jest stosunkowo wolna bo tylko 1200 bps,
a realizacja rozkaz FIRE w konfiguracji 16-kanałów zajmuje ok. 45-50 msec
tak więc kolejne rozkazy moga być wysyłane co min. 0.2 sec

lepszy byłby moduł z typową prędkością 9600 bps
i adresowaniem sprzętowym np. w zakresie do 256 :) a nie programowym do 8 jak AVT531
ale jeszcze takiego niestety nie znalazłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


tak, kupię ten moduł do testów jeśli zostanie wybrany do projektu
na szukanie ewentualnie innego modułu rezerwuję jeszcze tydzień

komunikacja z modułem AVT531 jest stosunkowo wolna bo tylko 1200 bps,
a realizacja rozkaz FIRE w konfiguracji 16-kanałów zajmuje ok. 45-50 msec
tak więc kolejne rozkazy moga być wysyłane co min. 0.2 sec

lepszy byłby moduł z typową prędkością 9600 bps
i adresowaniem sprzętowym np. w zakresie do 256 :) a nie programowym do 8 jak AVT531
ale jeszcze takiego niestety nie znalazłem


firma xsorf oferuje produkcję indywidualnych urządzeń, a więc może by zrobili coś takiego co potrzeba, tylko ciężki kontakt jest z nimi.

Ogólnie co do AVT531 to sprawa już raczej przesądzona i to na nie się większość decyduje.Wyliczyłem, że w przypadku lutowania samodzielnego, kompletna płytka wyjdzie około 100zł + pozostały osprzęt około 100zł co daje razem 200zł za moduł.Jeżeli wszystko będzie sprawdzone to od razu zamawiam elementy na 128 kanałów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w ofercie firmy AVT jest kit AVT5217
który ma intersujące nas cechy:
- zasilanie 12vdc
- 8 wyjść na przekaźniki -> matryca 4x4 da 16 kanałów
- wejście rs485
- transmisja 4800 bps -> 4 razy szybciej niż AVT531
- 3 (a w zasadzie 4) złącza do adresowania modułu -> 8(16) sprzętowo! ustawianych adresów modułów
- złącze ISP do programowania procesora
- jest dostępny projekt 1-stronnej płytki pcb

niestety oryginalne oprogramowanie procesora z kitu nie jest dla nas odpowiednie tzn. nie da się wykorzystać tego modułu do budowy systemu
może ktoś napisze właściwe oprogramowanie (procesor ATTINY2313) i zaoferuje kolegom procesorki do wymiany ?
może być nawet w C :)/>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciągle mnie gnębi :) pewna osoba na gg, że te przekaźniki są potrzebne jak dzwonek na... :) W ich miejsce można ponoć wstawić jakieś bramki cokolwiek to jest i wtedy cena będzie połowa niższa na taki gotowy układzik.Co Pan o tym sądzi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bramka logiczna nie odpali zapalnika, nie jest w stanie podać prądu o natężeniu rzędu 1a
może te osoba ma na myśli stosowane często zamiast przekaźników tranzystory MOSFET
ale zbudowanie na nich matrycy bez ingerencji w płytkę modułu byłoby trudne, więc uzyskalibyśmy tylko 8 a nie 16 kanałów
oczywiście można zaprojektować moduł np. 16-kanałowy od podstaw, tylko kto, kiedy i za jaką kasę to zrobi :)
przypominam podstawowe założenie projektu - ma być opensource i każdy ma poradzić sobie z jego wykonaniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nastała cisza w temacie :) Niestety Pana przypuszczenia w rozmowach na pw się nie sprawdziły, na forum jest brak elektroników.Wszyscy "olali" sprawę i czekają aż wyłoży się wszystko na tacy.

Mam wprawę w projektowaniu gotowych szablonów do wycięcia otworów w obudowie, a więc od razu piszę, że jeszcze w tym tygodniu wrzucę takie szablony.Wszystkie projekty będę robił do obudowy hermetycznej o wymiarach 25x20x10cm.Używałem ich do każdego systemu jaki dotychczas zrobiłem.Są mocne, lekkie i estetyczne, a cena jest bardzo przystępna bo około 30zł.
Tylko trzeba będzie trochę zmienić schemat połączenia gniazd głośnikowych z układu 4x4 na 2x8.Całość łatwiej rozplanować na obudowie i jest bardziej praktyczna w użyciu.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Coś mi się wydaje, że po prostu "czekają aż wyłoży się wszystko na tacy" :)
Za moich czasów ! współpraca to było coś absolutnie normalnego, dzisiaj młodzi ludzie udają indywidualistów, a są po prostu egoistami.
Ale cóż ... tak ich wychowaliśmy.
Biję się w piersi !!!

Wracając do tematu, zamówiłem moduł AVT531, no i czekam.

Pozdrawiam,
ZK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie bym pomógł, ale w ogóle się na tym nie znam i nie chcę namieszać. Jedynie mogę pomóc w jakichś sprawach organizacyjnych, itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Przesyłka dotarła.
Czas realizacji zamówienia 5 dni.

avt531.png

Pierwsze próby wypadły pomyślnie.
Test w układzie 8 kanałów http://pyrobox.com.pl/forumfajerwerki_system/foto/avt531-8.avi
Test w układzie 16 kanałów http://pyrobox.com.pl/forumfajerwerki_system/foto/avt531-16.avi

Przygotowany przez mnie konwerter niestety nie zdał egzaminu.
Nie radził sobie z tak małą prędkością transmisji, zrywał połączenie.
Musiałem skorzystać z profesjonalnego konwertera za kilka stówek :(/>
Trzeba chyba stosować konwerter zalecany przez AVT do tego modułu tj. AVT530USB.

Pozdrawiam,
ZK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Bardzo się cieszę, że wszystko działa :) Teraz spokojnie można zabierać się do roboty.Już "uciułałem" 400zł a więc na początek spokojnie wystarczy.
Teraz czas na bardzo trudne pytanie :) Jak Pan sądzi, czy "elektronik" z moimi możliwościami da radę samemu zlutować ten moduł? bo w przypadku samodzielnego lutowania wyjdzie to jakieś 80zł, a nie wiem czy jest wgl sens kupowania tych samych płytek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyka jest jednostronna, z maską lutowniczą, więc jej zmontowanie nie stworzy raczej problemów.
Pod układy scalone trzeba dać podstawki to nie przegrzeją się w trakcie lutowania.
Nie trzeba montować wszystkich elementów np. można pominąć ledy i ich rezystory.
Przekaźniki w moim gotowym module są niestety chińskie więc lepiej nie kupować kitu tylko samą płytkę z procesorem.
Zrobię kilka fotek makro to będzie na czym się wzorować.

Dodaję obiecane zbliżenia.

IMG_2515.png
IMG_2517.png
IMG_2518.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekaźniki powinny być jak najlepsze tzn. pochodzić od wiarygodnego producenta.
Może te chińskie się także sprawdzą ale gwarancji nie ma.
Kiepskie przekaźniki sieją zakłóceniami i wzbudzają się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja 0.106 programu FirstStep.
Dodałem możliwość wyboru radzaju zastosowanych w systemie modułów, bo zakładam że kiedyś pojawią się inne oprócz AVT531.
Na razie można wybrać tylko "AVT531", a w skrypcie dwa typy jego konfiguracji tj. "1" 8-kanałowy, "2" 16-kanałowy.

firststep_0106.png

Na razie ograniczam swoją aktywność w pracach nad projektem.
Czekam na efekty pracy szanownych kolegów :)/>

Pozdrawiam,
ZK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na płytę od spodu to wydaje się to dziecinnie proste :) W przyszłym tygodniu zamawiam materiały na pierwsze 48 kanałów.Teraz sprawa drobnicy elektronicznej na płytce, jest gdzieś może wykaz wszystkich potrzebnych części ? Bo ze zdjęć mało da się odczytać.A jeżeli chodzi o podstawki to oto chodzi ? http://elektroniksc.com.pl/pliki/14/o0/1o/PI/14o01oPIN.1.jpg
W jaki sposób tego użyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykaz części do AVT531 - post nr 1 w tym wątku.
Podstawki wlutuj w miejsca układów scanlonych, a potem włoż w nie scalaki, jak na zdjęciach.
Konwerter AVT530USB zamów zmontowany bo jest wykonany w smd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Wykaz części do AVT531 - post nr 1 w tym wątku.
Podstawki wlutuj w miejsca układów scanlonych, a potem włoż w nie scalaki, jak na zdjęciach.
Konwerter AVT530USB zamów zmontowany bo jest wykonany w smd.



aha bo zmyliło zmyliło mnie to, że podstawki będą dodatkowo, a przecież w oryginalnym też są.Ok wykaz znalazłem, teraz ostatnia sprawa :) Nie przy wszystkich elementach jest podane na ile volt mają być, czy ma to jakiś znaczenie ? Czy po prostu muszą być nie mniejsze niż na 12 v ?
Aha i jeszcze sprawa przekaźników takie dadzą radę ? http://allegro.pl/przekaznik-zettler-12v-8a-rozwierny-rm96-i2124200261.html i czy te będę pasować co na tej aukcji akurat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kondensatory elektrolityczne C1, C3 i C7 na 25v
ten przekaźnik się nie nadaje, musi być typu RM96P (P od przełączny)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok drobnicę zamówiłem, i się teraz zatrzymałem znowu przy przekaźnikach :) Czy przekaźniki różnych firm mogą mieć rózne rozmiary ? Bo nie chcę mieć niespodzianki, że mi ni wejdą w otwory.wymiary relpola to http://www.sklep.cyfronika.com.pl/environment/cache/images/0_0_productGfx_675e1be1a3e28785cf00fd526e2d9f86.jpg jak da radę to proszę o zmierzenie tego gotowca :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...