Skocz do zawartości

forumowy projekt opensource systemu pirotechnicznego


zk1959

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka wskazówek nt. zasad zmiany adresów modułów AVT531.
Potrzebny jest do tego program terminalowy np. Terminal v1.9b

1/ odpalamy terminal, wybiaramy comport do którego mamy podpięty konwerter, ustawimy baudrate na 1200, wciskamy Connect

terminal-1.png

2/ podłączamy do konwertera moduł, zwieramy w nim jumper JP1, a następnie włączamy zasilanie, i otrzymujemy zgłoszenie od modułu

terminal-2.png

3/ z klawiatury pc podajemy nowy adres modułu z zakresu 1-8 (uwaga! kilku modułom możemy nadać ten sam adres), moduł potwierdzi zmianę

terminal-3.png

4/ aby sprawdzić czy adres został zapisany w module, wyłączamy i włączamy jego zasilanie, i dostajemy komunikat

terminal-4.png

5/ wciskamy Disconnet, wyłączamy zasilanie modułu, zdejmujemy jumper JP1.

Jumper JP2 służy natomiast do przywracania podstawowego adresu modułu AVT531 tj. 1
Zakładamy jumper JP2, a następnie włączamy i wyłączamy zasilanie modułu.
Ewentualnie możemy sprawdzić adres postępując jak wyżej.

Pozdrawiam,
ZK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj poruszę temat funkcjonalności systemu.Układ gniazd 4x4 jest według mnie bardzo niewygodny, i trudny do zrealizowania ponieważ zajmuje to dużo miejsca, a duże obudowy są za 50zł.W moim systemie ręcznym zastosowałem układ 2x8 i jest ok, ale chcę się upewnić, czy w tym przypadku nie powstaną jakieś zakłócenia ? Oto rysunek w jaki sposób łączę
74567814.png

kolorowy oznaczają połączone ze sobą przewody


Jeszcze jedna sprawa odnośnie akumulatorów.Wiem, że Ah oznaczają czas pracy akumulatora, Pan proponuje ten 7,2Ah jednak ja zamówiłem już 5Ah, mam nadzieję, że nie robi to żadnej różnicy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

układ połączeń jest ok
proszę pamiętać o diodach
odpowiednie to 3a/1000v np. 1n5408

ah wskazuje pośrednio na pojemność akumulatora
1ah oznacza, że akumulator może przez 1h oddawać prąd 1a
ja zaproponowałem akumulator 1.2ah
5ah będzie dosyć duży więc obudowa będzie musiała być większa

do ładowania akumulatora niezbędna jest odpowiadająca mu parametrami łądowarka
nie wolno rozładowywać akumulatora poniżej 11.4v
tzw. rozładowanie głębokie poniżej 9.6v uszkodzi akumulator
trzeba kontrolnie mierzyć napięcie akumulatora lub zastosować jakieś zabezpieczenie np. kit avt1521 lub avt1533

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


układ połączeń jest ok
proszę pamiętać o diodach
odpowiednie to 3a/1000v np. 1n5408

ah wskazuje pośrednio na pojemność akumulatora
1ah oznacza, że akumulator może przez 1h oddawać prąd 1a
ja zaproponowałem akumulator 1.2ah
5ah będzie dosyć duży więc obudowa będzie musiała być większa

do ładowania akumulatora niezbędna jest odpowiadająca mu parametrami łądowarka
nie wolno rozładowywać akumulatora poniżej 11.4v
tzw. rozładowanie głębokie poniżej 9.6v uszkodzi akumulator
trzeba kontrolnie mierzyć napięcie akumulatora lub zastosować jakieś zabezpieczenie np. kit avt1521 lub avt1533



a no tak 1,2Ah pomyliło mi się, obudowy mam wysokie bo 11cm a więc taki akumulator to nie problem, a mam dostęp do używanych 5Ah po dobrej cenie :)



Przy okazji już napiszę kto chętny do wspólnych zakupów części to pisać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm tak się teraz zastanawiam, ja używam akumulatorów wyciąganych z ups-ów.Działają normalnie, a gdy mierzę voltomierzem to pokazuje, że jest 13,8v czyli chyba są ok.Jak jest uszkodzony to od razu padnie chyba :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakieś dziwne napięcie na tych akumulatorach
może dlatego, że są z ups'ów
normalnie akumulator ładuje się napięciem ok. 13.8v
a po naładowaniu pokazuje on ok. 12.7v

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w związku z dyskusją nt. akumulatorów naszła mnie myśl, że należy rozwiązać dwa problemy, które mogą być uciążliwe
- po pierwsze ładowanie (i kontrolę napięcia) akumulatora
- a po drugie zmianę adresu modułu
bez otwierania obudowy modułu, co może być uciążliwe w terenie

wrzucam więc poniższy rysunek:

system_koncepcja_7m.png

i do pobrania w formacie pdf

zaproponowałem dwa gniazda tj.
gniazdo zasilania dc o średnicy 5.5/2.1 mm męskie
i gniazdo sygnałowe typu DB 9-pinowe żeńskie

myślę, że unifikacja wszystkich przyłączy modułu jest niezbędna aby moża było bez problemu posiłkować się pożyczonym sprzętem

pozdrawiam,
ZK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

Całkowicie nie rozumie do czego służy gniazdo d-sub proszę jaśniej :D Odnośnie gniazda ext do ładowania to nada się do tego zwykła ładowarka tego typu tylko o dobranych parametrach http://allegro.pl/ladowarka-sieciowa-12v-1000ma-plp34-i2110011417.html

Dzisiaj napisałem do firmy która wykonuje profesjonalnie płytki drukowane i programuje układy scalone i prawdopodobnie całość wyjdzie 20zł czyli 10zł w kieszeni o ile wgl będą chcieli to wykonać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proponuję wyprowadzić sygnały z jumperów JP1 i JP2, służących do zmiany adresu modułu, na gniazdo d-sub gdyż wtedy przy ewentualnej zmianie adresu modułu nie trzeba będzie otwierać jego odudowy lecz wystarczy tylko zewrzeć odpowiednie piny w gnieździe
będzie to zdecydowanie wygodniejsze, a zwłaszcza w terenie w trakcie przygotowywania pokazu

do ładowania akumulatorów służą specjalne ładowarki, które mają odpowiednią charakterystykę ładowania, np. taka
jak już pisałem akumulator ładuje się wyższym napięciem niż nominalne i na dodatek odpowiednim prądem, w określonym czasie
ta wskazana przez kolegę do tego się nie nadaje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój pomysł na ścięcie kosztów na płytce i układzie nie wypalił :) Za 1 układ zażyczyli sobie 20zł (w sklepie gotowy 10zł kosztuj) :) natomiast na płytkę około 30zł jedna i jeszcze 150zł na początek za uruchomienie maszyny :D Także to padło ale mam inny pomysł na sporą oszczędność.Mam bardzo duże obudowy po 50zł około 35cm na 20cm i myślę nad tym aby w jedną taką skrzynkę wpakować 32 kanały.o pierwsze odejdzie koszt 2x gniazda i 2xwtyki dużo przewodu mikrofonowego i akumulator.Myślę, że tą metodą spokojnie zaoszczędzi się 20-30zł :) A także sporo czasu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oszczędności wynikające z takiego rozwiązania będą pozorne
jeśli zastosuje się jeden moduł 32-kanałowy zamiast dwóch 16-kanałowych, które można umieścić w dwóch różnych miejscach, to trzeba będzie stale wydawać pieniążki na zapalniki z dłuższymi kablami lub na przewód do ich przedłużania
z tego też względu profesjonalne systemu bardzo rzadko mają w modułach więcej niż 24 kanały, a za to często można do nich równolegle dołączać kablem dodatkowe listwy przyłączeniowe tzw. slat

dla przykładu, wzrost ceny zapalników w hurcie w zależności od długości ich przewodów:
1m = x
2m = x + 0,30pln
3m = x + 0,70pln
4m = x + 1,30pln
5m = x + 1,50pln

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemyślałem to i faktycznie będzie to jednak nie funkcjonalne.Skrzynkę z 16 kanałami bez problemu można włożyć do stojaka na ss.Odnośnie cen zapalników to ja mam 5-cio metrowe po 1zł a więc to by nie był problem, ale wiadomo każdy grosz się liczy :D

Szkoda tylko, że 2 osoby na forum zdecydowały się na budowę :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ludzie zwykle obawiają się wszystkiego co dla nich nowe
gdy te dwie osoby zrealizują projekt i pokaża innym, że można, i że ma to sens, sytuacja się zmieni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście czekam na przypływ gotówki i też będę konstruował system. Niemożna wymagać żeby tydzień czy 2 po założeniu tematu zleciało się stado osób, część na pewno chce to narazie przemyśleć we własnym zakresie. Ja również wprowadzę trochę zmian które będę opisywał tutaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i to właśnie miałem na myśli :)
jedni podejmą decyzję szybciej, bo mają więcej doświadczeń w danym zakresie
inni potrzebują argumentów za i trochę czasu na przemyślenie tematu

tak do końca to nie wiem jakie możliwości i potrzeby w zakresie sprzętu mają amatorzy
dlatego ewentualne uwagi i propozycje powinny być tutaj wspólnie analizowane i weryfukowane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

osobiście uważam, że system ma wszystko co potrzebne i nie mam pojęcia w jaki sposób można by go zbajerować :) Jeżeli masz wap na myśli zmianę niektórych podzespołów jak gniazda itp to myślę, że to każdy indywidualnie sobie będzie robił, ponieważ projekt jest wykonany jak najtańszym sposobem z możliwych.Chyba, że masz jakieś konkretne pomysły, które naprawdę są niezbędne przy systemach to czemu nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem sobie odpuścić na jakiś czas, ale co tam ... :)/>
Oto wersja 0.107 programu FirstStep.
Dodałem możliwość wydruku skryptu.

firststep_0107.png

Czekam na uwagi beta-testerów :)/>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gnębi mnie jedna rzecz, a mianowicie czy każdy układ scalony do tych modułów jest zaprogramowany tak samo czy każdy ma jakiś inny kod czy coś takiego ? Bo właśnie zamawiam płytki i układy ale sprawa ma się tak że komplet płytka i układ kosztuje 30zł natomiast osobno układ i płytka 25 zł :! i się zastanawiam czy zamawiając osobno płytki u układy będzie ok ? :)

Aha i odnośnie konwertera zamówiłem już to http://sklep.avt.pl/p/pl/481894/klocki+rs485+-+konwerter+rs232%3C-%3Ers485+-+zestaw+zmontowany+i+uruchomiony.html i co jeszcze potrzebne żeby połączyć z pc? wiem, że gdzieś już była o tym mowa ale chce się upewnić bo zmiany jakieś zachodziły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


gnębi mnie jedna rzecz, a mianowicie czy każdy układ scalony do tych modułów jest zaprogramowany tak samo czy każdy ma jakiś inny kod czy coś takiego ? Bo właśnie zamawiam płytki i układy ale sprawa ma się tak że komplet płytka i układ kosztuje 30zł natomiast osobno układ i płytka 25 zł :! i się zastanawiam czy zamawiając osobno płytki u układy będzie ok ? :)

Aha i odnośnie konwertera zamówiłem już to http://sklep.avt.pl/p/pl/481894/klocki+rs485+-+konwerter+rs232%3C-%3Ers485+-+zestaw+zmontowany+i+uruchomiony.html i co jeszcze potrzebne żeby połączyć z pc? wiem, że gdzieś już była o tym mowa ale chce się upewnić bo zmiany jakieś zachodziły


Układ powinien być domyślnie zaprogramowany
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1/
układ powinien być ten sam, a dlaczego AVT ma taką politykę cenową to nie wiem
2/
ten zamówiony przez Ciebie kit AVT530 to jest konwerter rs232/rs485, czy masz w kompie port rs232?
a ja cały czas piszę o module AVT530/USB tzn. konwerterze usb/rs485

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem dlaczego chcemy brnąć w jakiegoś gotowca? wszycy mówią o wielkich planach przeróbkach z których chyba żadna się nie uda ze wzgnędu na chyba brak założeń projektowych i użytego "gotowca" który nie dość że domyślnie jest przystosowany od właczania światła dla leniwych w domu albo dla właczenie wentylatora dla grubego dzieciaka grającego w tibie... zastanówmy się czy warto przepłacać za jakiegoś gotowca i nazywać go "wspólnym" projektem forumowym gdy nasza rola ogranicza się do wpakowania całego układu do puszki i najlepiej podpisania się jako twórcy... same przekaźniki to ~60% ceny jednego modułu!! gdzie tu logika? będziemy robić zapalniki ze starych przedłużaczy?? że potrzebne nam przekaźniki na 230v ? :| jest to tylko zbędny koszt... założenie projektu było typu "zbierzemu ludzi, pomyślimy, zaprojektujemy, udokumentujemy, zbudujemy, udostępnimy" a poszło typowo tak "zrobimy, pomyślimy, wrócimy, zabłądzimy, wyrzucimy pieniądze na zbędne częsci" :) proponuję wrócić do początku i zacząć od nowa tak jak się powinno i z własnym projektem który nie ograniczy projektu tak jak tego typu gotowiec no chyba że ktoś woli wydać 2x więcej i cieszyć się modułami które nie dadzą wielu możliwości.

to chyba wszystko co chciałem powiedzieć, pozdrawiam i zmuszam do myślenia czy warto w to brnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...