Skocz do zawartości

forumowy projekt opensource systemu pirotechnicznego


zk1959

Rekomendowane odpowiedzi

[Arturo]
w pewnym sensie masz rację, ale ... jak na razie nie udało się nawet "zebrać ludzi", a co dopiero "pomyśleć, zaprojektować, udokumentować, zbudować, udostępnić"
nie padły żadne wiążące deklaracje współpracy przy tworzeniu projektu, nie pojawiły się żadne propozycje, uzasadnione pomysły
ogólne stwierdzenia, że to nie tak, że nie tędy droga, nie popchną nas do przodu

uważam, że to co do tej pory zrobiliśmy nie prowadzi nas błędną ścieżką
powstały właśnie założenia systemu, jego koncepcja i określone zostały jego podstawowe funkcje
przeczytaj ten wątek DIY wireless slats, many cues
ci ludzie tworzą amatorski system w podobny sposób, opierając się na gotowym module, bo jest to stosunkowe proste i wydajne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


a jak będzie wyglądał przewód do tego aby podłączyc do pc


zwykły kabel usb, z jednej strony standardowe złącze typu A, z drugiej typu B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W chwili obecnej jestem tak hmm poplątany we własnych myślach, że póki co nie robię tego systemu... Bo zrobię i zaraz pojawią się projekty połowę tańszego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to mówią ... wolna wola.
Proszę nie oczekiwać, tak jak już pisałem, że wrzócę tutaj projekt super systemu za max 100 złotych.
To poprostu nie realne.

Teraz, logicznie rzecz biorąc, wypadałoby aby Arturo przedstawił swoją koncepcję systemu, nad którą będziemy mogli podyskutować.
Oczywiście za koncepcją powinna pójść deklaracja wykonania prototypu tj. zaprojektowania pcb, zaprogramowania chipów, przeprowadzenia testów, potem gwarancja zapewnienia kitów dla wszystkich chętnych, a dla niektórych nawet gotowych modułów.
No i najważniejsze, rzetelna, poparta badaniem rynku, kalkulacja kosztów.

Pozdrawiam :)
ZK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw to trzeba by zebrać pare osób chętnych do pomocy bo jak na chwile obecną to 90% ludzi czeka na coś gotowego i nawet nie bierze udziału w rozmowach!! do rozmowy i podsuwania pomysłów nie jest potrzebna wiedza projektantów dell... tylko troche chęci i zaangażowania!

jak na chwilę obecną to zgłośiły się praktycznie tylko 3 osoby: ja,kameleon,Pan Zbigniew

co do wapa to zakładam że zapomni lub nie będzie miał czasu :)
pomoc ze strony administracji zakończyła się na słowach otuchy i poparciu duchowym :(

jeżeli innym nie zależy dlaczego ma zależeć nam? dlaczego? po co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem tak, cały projekt dotychczasowy jest idealnie dopracowany, i możesz faktycznie zamiast zaczynać od nowa to po prostu pomyśleć jak można by pozbyć się przekaźników.Może coś da radę w ich miejsce ? Chodzi o to, że koszt przekaźników wyjdzie około 350zł co jest bardzo dużą kwotą w porównaniu do innych podzespołów.Natomiast jeżeli patrzeć na projekt ze strony optymistycznej to całość to śmieszne koszty bo gdzie ktoś widział system 128 kanałów pod pc za około 2k wszystko ? :)

Powiem tak, jeżeli plany odnośnie przekaźników nie ulegną żadnym zmianą robię projekt ten co jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo najpierw storpedowałeś to co dotychczas zostało zrobione, pisząc że jest be i trzeba to zrobić inaczej, a teraz się po prostu odcinasz, bo inni też nic nie robią!
Nie ładnie :)

Właśnie dlatego, że od początku było wiadomo, iż większość nie będzie uczestniczyć aktywnie w projekcie, bo nie mają ku temu stosownej wiedzy lub po prostu im się nie chce, skierowałem projekt w stronę "gotowca".
Wykorzystanie gotowego modułu, nawet jeśli on nie jest taki jak byśmy sobie marzyli, jest zdecydowanie prostsze, tańsze, no i powoduje że projekt staje się wogóle realny.

Stworzenie modułu od podstaw wymaga:
- przygotowania schematu, do czego oprócz wiedzy z zakresu elektroniki potrzebna jest wiedza praktyczna z pirotechniki,
- oprogramowania mikroprocesora i napisania współpracującego z nim programu na pc,
- opracowania i przygotowania prototypu płytki pcb,
- zmontowania i przetestowania prototypu systemu,
- ewentualnie powtórzenia tych czynności tyle razy ile będzie trzeba,
a następnie:
- przygotowania dokumentacji do produkcji płytek pcb,
- zainwestowania kasy w uruchomienie produkcji tych płytek w ilości, która pozwoli zbić ich cenę do rozsądnego poziomu,
- opracowania dokumentacji montażu kitów w formie "nie dla idiotów".

Moim skromnym zdaniem, to się po prostu nie uda :( i w efekcie nikt żadnego systemu nie zbuduje, co najwyżej ci co mają więcej kasy kupią "chińczyka" na pilota, a reszta nadal będzie korzystać z zapalniczek.

Pozdrawiam,
ZK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kameleon, nie da się tak wprost zastąpić w danym module przekaźników tranzystorami mosfet.
Poza tym mosfet np. typu IRF540, który by pasował do tej roli, kosztuje ok. 3pln, a dobry przekaźnik relpola ok. 6pln.
Dochodzą jeszcze inne elementy, w tym rezystor dużej mocy do zabezpieczenia mosfetów, który kosztuje ok. 30-40pln.

SORRY, zdublowałem wpis.
Proszę go usunąć, jeśli się da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli sprawa ma się tak to nie wiem o czym dyskutujemy.sugerowałem się tym, że arturo mówił że taka bramka wyjdzie 30 groszy :) W przypadku przekaźników relpola już za 5zł mam w jednej firmie, ale jeszcze muszę poprosić ojca aby zadzwonił do hurtowni z której bierze towar, jak mają to myślę że za 4,50zł się kupi.Ale wiadomo im więcej się bierze tym taniej, dlatego szukam chętnych do wspólnych zakupów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kameleon,
jak już będziesz gotów to wrzóć zestawienie wszystkich części koniecznych do zamówienia, z ich cenami i źródłami zakupu.
Poza tym np. mile widziana byłaby lista narzędzi i pomocy niezbędnych do wykonania systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Kameleon,
jak już będziesz gotów to wrzóć zestawienie wszystkich części koniecznych do zamówienia, z ich cenami i źródłami zakupu.
Poza tym np. mile widziana byłaby lista narzędzi i pomocy niezbędnych do wykonania systemu.



ok nie ma sprawy.Za godzinkę kończę "pracę" to się tym zajmę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

potrzebne części do wykonania modułu wersji 16 kanałowej bez opcji testu

Obudowa hermetyczna 25cmx20cmx10cm link ~25zł
Gniazdo głośnikowe 16 sztuk link 50gr/szt
diody prostownicze 3A/1000v 18 sztuk (2 na zapas w razie przegrzania pod lutowania)link20gr/szt
Gniazdo Mikrofonowe i wtyk na panel ~3zł/sztuka link
link
Gniazdo mikrofonowe i wtyk na przewód ~ 3zł/sztuka
link
przewód mikrofonowy link ~2,40zł/metr
Stacyjka link ~ od 2zł do 10zł (im droższa tym lepsza)
Przełączanik 2 pozycje link ~2,50zł
gniazdo bezpiecznikowe + bezpiecznik topikowy 10a - 1szt. link kompl ~2zł
gniazdo zasilania dc o średnicy 5.5/2.1 mm męskie link ~2zł
akumulator żelowy 12v ~10zł do 60zł
dioda led zielona + rezystor 1k kompl 10gr
dioda led czerwona + rezystor 1k kompl 10 gr
Kit avt531 link 150zł

do tego wszystko oczywiście dochodzą jeszcze inne drobne elementy:
-Przewody do łączenia o przekroju 1mm najlepiej 450v/750v
-Kostki połączeniowe link
-koszulki termokurczliwe
-śruby do mocowania gniazd (najlepsze są w castoramie :) )
-konektor 2 szt link




W przypadku samodzielnego lutowania wykaz elementów podany jest w dokumentacji kitu.Wtedy cena modułu maleje o 50zł

Niezbędne narzędzia:
Lutownica
wiertarka i wiertła
opalarka jeżeli używamy koszulek termo
i inne drobne narzędzia jak :
-mały płaski śrubokręt
-punktak
itp

sklepy w których ja dokonuję zakupów to
www.sklep.avt.pl
www.tme.eu
www.elektroniksc.com.pl
www.barcom.pl
http://begli.com.pl/sklep
http://www.elektroakustyka.pl

obudowy można kupić ode mnie bo mam fabrykę za płotem :)

Jak coś nie jasno to pisać do mnie to wytłumaczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo,
wiem, że pracujesz nad własnym systemem i w związku z tym pomyślałem sobie, że może rozważyłbyś ograniczenie jego formy do modułu, którym można by w przyszłości zastąpić kit AVT531, nawet w gotowych już systemach, jeśli będzie bardziej funkcjonalny i konkurencyjny cenowo.
Wymagania zgodności na poziomie hardware'u są niewielkie, bo ma być 16 wyjść na zapalniki, wejście sterujące rs485, zasilanie 12vdc.
Jedyny problem, czy też raczej niedogodność, to wymagana mała prędkość transmisji 1200bps, aby takie "zmiksowane" systemy mogły współpracować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm dobrą opcją by było założenie nowego tematu w którym nie można pisać tylko wrzucać sensowne rzeczy które pojawią się w tym temacie.Będzie czytelniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kameleon,
w każdym module systemu muszą być dwa gniazda xlr 3pin, męskie (wejściowe) i żeńskie (wyjściowe), aby móc łączyć moduły ze sobą szeregowo.
Na każdy moduł przypada więc jeden kabel transmisji rs485 (skrętka mikrofonowa) zakończony wtykami xlr 3pin, męskim i żeńskim.
W konwerterze usb/rs485, tym który będzie przy kompie, wystarczy jedno gniazdo xlr 3pin żeńskie (wyjściowe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Kameleon,
w każdym module systemu muszą być dwa gniazda xlr 3pin, męskie (wejściowe) i żeńskie (wyjściowe), aby móc łączyć moduły ze sobą szeregowo.
Na każdy moduł przypada więc jeden kabel transmisji rs485 (skrętka mikrofonowa) zakończony wtykami xlr 3pin, męskim i żeńskim.
W konwerterze usb/rs485, tym który będzie przy kompie, wystarczy jedno gniazdo xlr 3pin żeńskie (wyjściowe).


hm nie rozumie, w każdym module potrzebne jest 1 gniazdo wejściowe 1 wyjściowe na obudowę, a do łączenia 2x wtyczka na kabel, dobrze to chyba rozumie ? :)

poprawiłem chyba jest ok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Arturo,
wiem, że pracujesz nad własnym systemem i w związku z tym pomyślałem sobie, że może rozważyłbyś ograniczenie jego formy do modułu, którym można by w przyszłości zastąpić kit AVT531, nawet w gotowych już systemach, jeśli będzie bardziej funkcjonalny i konkurencyjny cenowo.
Wymagania zgodności na poziomie hardware'u są niewielkie, bo ma być 16 wyjść na zapalniki, wejście sterujące rs485, zasilanie 12vdc.
Jedyny problem, czy też raczej niedogodność, to wymagana mała prędkość transmisji 1200bps, aby takie "zmiksowane" systemy mogły współpracować.


Myśle że to bardziej niemożliwe niż możliwe bo niestety mocno by ograniczyło i niestety uniemożliwiło wykonanie pewnej funkcji :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"pomoc ze strony administracji zakończyła się na słowach otuchy i poparciu duchowym "

Mam przyjechać i ci zbudować system? Czy czego ty znowu ode mnie oczekujesz? Jeżeli masz jakieś roszczenia, to je skonkretyzuj, a nie posługujesz się jak zawsze frazesami.

Mnie nie interesuje budowa systemu, jeżeli miałbym potrzebę, to mogę korzystać z bardziej zaawansowanego sprzętu. Bardzo doceniam inicjatywę pana ZK i jego zaangażowanie, ale nie zamierzam podejmować się tego projektu i nie wiem dlaczego miałoby mnie do tego obligować to, że jestem z administracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawa trochę się skomplikowała :) Obecnie nigdzie nie można dostać zaprogramowanych układów scalonych.Główny odbiorca/producent także nie ma ich obecnie na stanie.Odpisali, że prawdopodobnie będą za około miesiąc ale to nie pewne.Także projekt przedłuża się o miesiąc niestety, dlatego póki co nie mogę zamieścić żadnych pomocy do wykonania.

P.S. poprosiłem aby zamówili trochę więcej układów i płytek, dlatego kto pierwszy zamówi ten ma szczęście :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


sprawa trochę się skomplikowała :) Obecnie nigdzie nie można dostać zaprogramowanych układów scalonych.Główny odbiorca/producent także nie ma ich obecnie na stanie.Odpisali, że prawdopodobnie będą za około miesiąc ale to nie pewne.Także projekt przedłuża się o miesiąc niestety, dlatego póki co nie mogę zamieścić żadnych pomocy do wykonania.

P.S. poprosiłem aby zamówili trochę więcej układów i płytek, dlatego kto pierwszy zamówi ten ma szczęście :)


na aledrogo jest wystawiony zestaw płytka plus procesor
http://allegro.pl/avt531-a-klocki-rs485-karta-wyjsc-przekaznikowych-i2177829373.html

avt531 jest też w ofercie cyfroniki
http://www.cyfronika.com.pl/kityavt3/avt531.htm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zdziwienie odnośnie tej ceny nie było przypadkowe.Dowiedziałem się przed chwilą, że ta cena jest tylko to przyszłego tygodnia.Jak ktoś planuje brać ode mnie skompletowany zestaw części to niech da znać to zamówię ich trochę więcej i będą sobie czekać.


jestem w trakcie negocjowania cen obudowy z gotowymi otworami oraz oznaczeniami nadrukowanymi bardzo dobrą maszynę.Oby cena nie przekroczyła 30 zł :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...