Skocz do zawartości

forumowy projekt opensource systemu pirotechnicznego


zk1959

Rekomendowane odpowiedzi

Witam proszę o pomoc a głównie Pana Zbigniewa mam problem z systemem a mianowicie z programem nie działa prawidlowo wyglada jak by sie kraszował z uzbrojeniem i sprawdzeniem sygnału gubi się a działał swietnie na tym laptopie  z win 7 zadnych problemow z nim nie było. Probowalem też na nowym laptopie z win 10 i też nie dziala. Pozdrawiam i proszę o jak najszybsza odpowiedz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Piotr1 napisał:

Witam proszę o pomoc a głównie Pana Zbigniewa mam problem z systemem a mianowicie z programem nie działa prawidlowo wyglada jak by sie kraszował z uzbrojeniem i sprawdzeniem sygnału gubi się a działał swietnie na tym laptopie  z win 7 zadnych problemow z nim nie było. Probowalem też na nowym laptopie z win 10 i też nie dziala. Pozdrawiam i proszę o jak najszybsza odpowiedz.

Nie wystarczająco precyzyjnie opisałeś problem.

Co się konkretnie zmienić w tym komputerze?

Zmieniłeś/przeinstalowałeś system, zainstalowałeś jakieś nowe sterowniki?

Sprawdź czy masz zainstalowane właściwe sterowniki do twojego konwertera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa wyglada następująco. Na poczatku nie wgrywalem zadnych sterowników lecialem na tych z tamtego roku. Podlaczam system teraz przed sylwestrem i okazuję się że program w pewnym momecie sie zacina i koniec a za jakieś 1min wyskakuje ze przestał działać i się wyłącza i spowrotem nie mozna go uruchamiać chyba że zrestartuje system. Wiec wgralem nowy sterownik ch340 taki jak od mojego konwertera i nic dalej to samo odpala 2-3 sec i sie zacina. Czy to moze być wina systemu mam 7/10 a z tego co pamietam to firstep jest na xp :( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Windows jest zgodny w dół tzn. musi uruchomić program skompilowany dla starszej wersji win, no chyba że sterowniki do hardware są niekompatybilne.

Uruchomiłem na win10 firststep ver 0203 oraz fspro ver 1031, oba pracują bez problemów.

Oczywiście musiałem pouczyć antywirusa żeby się ich nie czepiał, może tu tkwi problem? wyłącz antywirusa.

Spróbuj także uruchomić program bez podłączania konwertera, jeśli pójdzie to winny będzie driver do niego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć koledzy. Chcę powtórzyć ten pilot na tranzystorach MOSFET. Czy możesz podać schemat i obwód drukowany tego urządzenia oraz działające oprogramowanie układowe. Złożyłem pierwszą wersję tego urządzenia na przekaźniku i działa, ale jak zrozumiałem, nie może przenieść stanu podłączonego zapalnika do komputera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam po bardzo długiej przerwie.

Poniżej materiały, na które czeka przede wszystkim Avula.

Schemat adaptacji modułu  KNK1301 http://www.pyrobox.com.pl/forumfajerwerki_system/knk1301/KNK1301L48A_test_20190506.pdf

oraz nowy wsad HEX dla ATmega16 http://www.pyrobox.com.pl/forumfajerwerki_system/knk1301/KNK1301L48A-200-16 v20190506.zip

Przepraszam, że tak długo to trwało, ale jak to mówią, starość nie radość :)

Przykro mi bardzo Avula, ale niestety nie jestem w stanie zlutować prototypu do testów, więc musisz poradzić sobie sam.

Układ jest stosunkowo prosty, więc na pewno dasz radę.

PS.

1/ Elementy przekreślone na czerwono nie muszą być użyte.

2/ Z płytki modułu trzeba wylutować rezystory R4 i R5 przy portach PC0 i PC1.

KNK1301L48A_test_20190506.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ten sposób pozdrawiam Cię i życzę dobrego zdrowia.
Z góry mam kilka pytań. Czy powinienem całkowicie odłączyć stary moduł sterujący tee? Jak wygląda nowy układ, aby wejścia D0-D7 miały swój własny moduł sterujący PC815? (niebieska rezydencja).
A sterowanie prętami wyzwalającymi będzie wykonywane przy napięciu 48 V o wartości 8 mA? Aby ustawić trymer na 10K 8mA, czy muszę podłączyć 48V do bloku zacisków HOT, jak pokazano na rysunku na czerwono?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

image.png.d7dd647b0cf71aa5f2bd9cc16c6ae5d1.png

Touto cestou Vás zdravím a přejí pevné zdraví.
Předem mám pár otázek. Starý modul na kontrolu odpalů mám zcela odpojit? Jak je v novém nákrese, tak tak vstupy D0-D7 mají mít kyždý svůj kontrolní modul s PC815? ( modrý zámeček).
A kontrola palníků bude probíhat pomocí napětí 48V s proudem 8mA? Abych nastavil na trimru 10K 8mA, tak musím připojit 48V na svorkovnici HOT, tak jak je znázorněno na obrázku červeně?

Předem děkuji za odpovědi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Avula, musisz zbudować układ jak na rysunku poniżej. Sorry, ale raczej go namazałem niż narysowałem.

Prąd 8mA wyreguluj podłączając kolejno do wejść C1..C8 układ złożony z diody i zapalnika jak po lewej stronie rysunku (zastępuje jeden kanał matrycy wyjściowej KNK1301). Może trzeba będzie jeszcze podregulować te brami po podłączeniu układu do płytki KNK1301, ale raczej nie.

Docelowo podłącz wejścia C1..C8 do wyjść J7..J14 na płytce KNK1301.

Resztę wejść/wyjść układu podłącz do płytki KNK1301 zgodnie z opisami na rysunku PC0, PC1, PD7, PD5, PA6. Plus oczywiście zasilanie 5V i 12V, oraz przycisk SW3 (ten nowy). Układ ma wszystko co potrzeba do testów (zapalników, akumulatora) więc wyrzuć wszystkie wcześniej dołączone układy do KNK1301.

Nie testowałem tego układu, ale powinien działać, bo jest bardzo prosty. Problemem było zaprojektowanie układu, który jak najmniej by ingerował w moduł KNK1301. Mała liczba wolnych pinów ATmega także bardzo ograniczała możliwe rozwiązania.

http://www.pyrobox.com.pl/forumfajerwerki_system/knk1301/KNK1301L48A_test_20190510.pdf

 

KNK1301L48A_test_20190510.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli podłączę wszystko, jestem gotowy do testowania. Jak będą wyniki, dam ci znać.

pokud jsem vše zpávně zapojil, tak mám připraveno na testování. Jak budou nějaké výsledky, tak dám vědět.

image.thumb.jpeg.f30125a3c2fd2146813d241afbe4afc0.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdrowie.

Mam więc nadzieję dołączyć i dołączyć, a teraz testuję.
Po włączeniu pojawi się wersja sw. Dla mnie jest to obecnie 2,00. a potem napięcie. Jak dotąd, tak jak w poprzednich wersjach.
naciśnięcie zielonego przycisku spowoduje zmianę adresu modułu.
Po naciśnięciu żółtego przycisku należy wykonać test obwodu. Ale tak nie będzie. Cała konsola zostanie ponownie uruchomiona. Tak było w przypadku poprzedniej wersji.
przycisk SW3 (niebieski) pokazuje wynik testu.
Po podłączeniu do komputera i aktywowanego termostatu, wyświetlacz pokaże, że test zostanie uruchomiony. Około 1 sekundy przekaźnik na płycie głównej zamyka się i uwalnia 48V do systemu. Ten test kończy się po ok. 1 sekundzie, a komputer pokazuje, że na wszystkich wyjściach znajdują się szpilki strzelające. W teście nie było nic.

W przeciwnym razie wszystko jest pokazane na filmie.

to jest tak krótkie.

zdravím.

Tak jsem vše doufám zapojil a připojil a teď začínám testovat.
Po zapnutí se ukáže verze sw. U mě je aktuálně 2.00. a dále napětí. Zatím vše tak jako u minulých verzích.
po zmáčknutí zeleného tlačítka proběhne změna adresy modulu.
Po zmáčknutí žlutého tlačítka by asi měl proběhnout test okruhů. Ovšem nedojde. Proběhne restart celého pultu. To dělalo i u předcházející verze.
tlačítko SW3 ( modré) ukáže výsledek testu.
Po propojení s PC a aktivacetestu se na displeji ukáže hlašení, že bude probíhat test. Cca na 1sekundu se sepne relátko na hlavní desce a pustí 48V do systému. Tento test se po cca další 1 sekundě ukončí a na PC se ukáže, že jsou na všech výstupech připojeny palníky. V testu nic zapojeného nebylo.

Jinak vše je názorně ukázáno ve videu.

to je tak v krátkosti.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Avula.

Film nr 1.
1/
czy na tym filmie przycisk zielony (MENU) nacisnąłeś tylko jeden raz ?
to powoduje wejście w tryb MENU, a wtedy naciśnięcie przycisku żółtego (NEXT) powinno zwiększać wartość adresu
w tym czasie napis ADDR- powinien być cały czas widoczny, a on znika, więc nie jest dla mnie jasne co się de facto dzieje
proszę nie naciskaj tego przycisku przed testem, po prostu włącz moduł i naciśnij żółty przycisk (TEST)
2/
po naciśnięciu przycisku żółtego (TEST) powinien pokazać się napis MODULE DISARMED (i pokazał się),
potem TEST STARTED/PLEASE WAIT, następnie TESTING SEC #1/2/3, potem TEST FINISHED, a na koniec standardowo MOD#
po poleceniu wyświetlenia MODULE DISARMED w procedurze testu są zwykłe polecenia WAIT i RESET WATCHDOG,
wielokrotnie używane w programie, a które w tym jednym przypadku nie wiadomo dla czego powodują reset modułu ?!
spróbuję to jakoś obejść ale będzie to trudne
3/
po naciśnięciu przycisku niebieskiego (SHOW) nie widzimy wyniku testu bo test nie został wykonany i zmienne programu,
które powinny zawierać dane z testu są "puste"

Film nr 2
1/
trudno ocenić czy test został przeprowadzony czy nie, czy tylko wynik został źle zinterpretowany
podepnij kilka zapalników i zrób test
2/
po zrobieniu testu z komputera, niezależnie od jego wyniku, naciśnij przycisk niebieski (SHOW)
i sprawdź czy zostanie pokazany wynik testu (ciągi znaków 0 i 1), będzie wtedy wiadomo czy test jest wykonywany

PS. Sorry, nie obejrzałem filmu nr 2 do końca, a widać na nim, że test jest wykonywany. Co prawda nie pojawiają się napisy TESTING SEC #1/2/3 bo test przebiega bardzo szybko, w sumie 46 msec (muszę więc jakoś inaczej pokazać że test trwa) ale przynajmniej wiemy, że w przypadku testu z komputera nie następuje reset modułu w trakcie procedury testowania, więc wina leży gdzieś w obsłudze przycisku żółtego (TEST). Tak jak poprzednio !

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobiłem, na próbę, pewne zmiany w HEX
teraz pierwsze naciśnięcie przycisku niebieskiego uruchomi test
kolejne trzy naciśnięcia pokażą wyniki testu, a ostatnie piąte zamknie procedurę
przycisk żółty będzie teraz, tak jak dawniej, ustawiał tylko adres
www.pyrobox.com.pl/forumfajerwerki_system/knk1301/KNK1301L48A-200-16 v20190516.zip

ale najpierw Avula zrób testy według wskazówek z poprzedniego wpisu, bo to da mi trochę dodatkowych informacji do analizy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdrowie.
Jeśli naciśniesz żółty przycisk po włączeniu głównego przełącznika, system zostanie natychmiast uruchomiony ponownie. Po naciśnięciu zielonego przycisku następuje zmiana adresu modułu. Oto dziwne spostrzeżenia.
Następnie przesłałem zmodyfikowany plik hex.
po naciśnięciu niebieskiego przycisku test nie zostanie uruchomiony, ale tylko restart systemu. Po naciśnięciu niebieskiego przycisku wynik testu nie jest wyświetlany, a jedynie restart.

Po podłączeniu komputera i uruchomieniu testu, test jest uruchamiany, tym razem podzielony na 3 grupy, wynik lae jest taki sam. Pokazuje zielone pole, chociaż nic nie jest połączone.

Więcej szczegółów w filmie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ręce opadają :(
wracamy do poprzedniego układu przycisków, zmieniłem sposób wywoływania żółtym przyciskiem procedury test
www.pyrobox.com.pl/forumfajerwerki_system/knk1301/KNK1301L48A-200-16 v20190516-2.zip
wyjmij jeden układ PC815 i zewrzyj drutem w jego podstawce piny 3-4, chce się dowiedzieć czy HEX dobrze czyta dane z układu HC165

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NOWY TEST PLIKÓW HEX.
test powrócił do żółtego przycisku, ale konsola nadal się uruchamia.
Zgodnie z twoją radą rzuciłem PC815 na nową płytę podłączoną do portu C1a bez łączenia z pinami 3 i 4. Test został przeprowadzony za pomocą komputera. jak zobaczysz na filmie, tym razem tym razem na wszystkich polach wynik był tym razem czerwony, mimo że wystąpił pojedynczy pożar.
Kolejny test został przeprowadzony z linkiem do pinów 3 i 4. Wynik jest dokładnie taki sam. Wszystkie pola są czerwone.
Zapytanie Czy zresetowałeś wartości w pliku szesnastkowym, aby uzyskane pola były czerwone?

Nadal myślałem o umieszczeniu diody LED na pinach 1 i 2 (PC815), aby sprawdzić, czy obwód testowy będzie działał.

Zrobię test później

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Avula, mamy 3 problemy do rozwiązania:
1/ nie wiemy dlaczego moduł resetuje się po manualnym uruchomieniu testu,
2/ nie wiemy czy układy PC815 wykrywają zapalniki,
3/ i prawdopodobnie układ 74HC165 nie odczytuje wartości z układów PC815.

Ad.1/
Próbowałem już różnych sposobów wywołania procedury testu w programie ale problem się powtarza.
W tym pliku HEX wpisałem wizualną cześć tej procedury bezpośrednio do zdarzenia obsługi przycisku
http://www.pyrobox.com.pl/forumfajerwerki_system/knk1301/KNK1301L48A-200-16 v20190517.zip
Test nie będzie wykonywany tylko zasymulowany więc wyniki będą przypadkowe, ale zobaczymy czy zadziała.

Ad.2/
Zbuduj układ jak na rysunku i wyreguluj go tak aby spełniał następujące warunki:
- bez zapalnika, na wyjściu OUT musi być napięcie powyżej 2.4V czyli logiczne "1"
- z zapalnikiem, na wyjściu ma być mniej niż 0.8V czyli logiczne "0", a w obwodzie zapalnika ma płynąć prąd ok. 8mA, a jeśli się nie da tyle ustawić to max 25mA.

Ad.3/
Chyba muszę jednak zbudować układ testowy i dopracować czytanie danych z 74HC165.
Spróbuję jakoś to zrobić w przyszłym tygodniu.

 

skanowanie0001.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam więcej wiedzy. Do tej pory wypróbowałem przedostatni układ obwodów plików heksadecymalnych i zamiast PC815 mam na portach 1 i 2 diodę LED.
na wideo, które nakręciłem, wygląda na to, że strzał 1-8 zostanie sprawdzony od razu. Ale w bardziej szczegółowych obrazach okazało się, że najpierw sprawdzono obwody 2-8, a następnie obwód 1, jaki jest czas strzelania 1 strzału i jaki jest odstęp między czekiem 1 i 2. Czy można w jakiś sposób przedłużyć czas testu i wstrzymać między testami strzelanie (test ognia 1 0,5 s, pauza 1 s, pożar 2 test 1 s pauza 1 s ........)

image.thumb.jpeg.fd1b864282ca74334938baea37bd0016.jpeg

image.thumb.jpeg.541a93b105fb8f2a3884b10c5162cce0.jpeg

led dioda C1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne, bo jednocześnie testowane są wszystkie z ośmiu kanałów.
Test odbywa się tak, że najpierw napięcie +48V podawane jest na H1 i poprzez 74HC165 odczytywane są jednocześnie wyniki z wszystkich ośmiu PC815 (C1..C8), następnie na H2 i znowu odczytywane osiem wyników, i tak dalej aż do H6.
W ten sposób czytane są wyniki testów kolejno z kanałów 1..8, 9..16 itd. do 41..48.
Więc zachowanie diod LED, które zaobserwowałeś jest dziwne i nie logiczne.
Spróbuję wydłużyć czasy testów i przerw pomiędzy nimi, ale boję się żeby nie przeciążyć zapalników.

PS. Diody zapalają się tylko w obwodach zamkniętych zapalnikami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Avula, czy usunąłeś z płytki KNK1301 rezystory podciągające R4 i R5 przy portach PC0 i PC1 ATmega ?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

diody świecą się, gdy są włożone elektrody.

Rezystory R4 i R5 odłączone

ad 2 posts 452

bez zapalnika, na wyjściu OUT  5,07V

z zapalnikiem, na wyjściu OUT 0,14V

Edytowane przez avula
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

R4 i R5 zastępują coś lub nie może być nic

image.thumb.jpeg.c6c3d4369b62aba3c2909d89c5ee3a74.jpeg

R4 i R5 zastępują coś lub nie może być nic

1 hour ago, avula said:

diody świecą się, gdy są włożone elektrody.

Rezystory R4 i R5 odłączone

ad 2 posts 452

bez zapalnika, na wyjściu OUT  5,07V 

z zapalnikiem, na wyjściu OUT 0,14V

 

Edytowane przez avula
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nic nie dawaj zamiast R4 i R5

PC815 pracuje prawidłowo

usuń z pcb wszystkie elementy przekreślone na czerwono na rysunku we wpisie z 6 maja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. co usunie czerwone przekreślenie. A zamiast rezystorów jakie są zworki na CLOCK / PC0 i LATCH / PD7?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...