Skocz do zawartości

forumowy projekt opensource systemu pirotechnicznego


zk1959

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

Witam ZK1959.
Niestety, osoba, która miała przepisać firststep pod Linuksa, w końcu nie dała rady. Dlatego ucieszyłem się, że przepisujesz pyrobox dla Raspberry Pi. Chcę zapytać, czy wersja KNK1301 współpracuje z przekaźnikiem z programem pyrobox? Mam zamiar zbudować kolejny KNK1301 w wersji z MOSFETEM. Może zbuduję wersję bez sterowania palnikiem, ta wersja działa również z programem pyrobox, czy też trzeba budować wersję ze sterowaniem palnikiem? proszę powiedz mi więcej o pyroboxie na ra rspberry pi. czy będzie można sterować programem za pomocą przycisków podłączonych do maliny? na przykład przycisk fire, armed .... dziękuję.

dobrý den ZK1959.
Bohužel člověk, který měl přepsat firststep pro linux si s tím nakonec neporadil. Proto mě potěšilo, že přepisujete pyrobox pro  Raspberry Pi. Chci se zeptat, funguje KNK1301 ve verzi s relé s programem pyrobox? Chystám se stavět další KNK1301 ve verzi s MOSFET. Možná postavím verzi bez kontroly palníků spolupracuje tato verze také s programem pyrobox nebo je nutné postavit verzi s kontrolou palníků? povězte prosím víc o programu pyrobox na ra rspberry pi. bude možnost ovládat program tlačítkama připojenýma k raspberry? například tlačítko fire, armed.... děkuji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę, w wolnych chwilach, wersję programu Pyrobox na Linuksa dla zwykłych PC.
Nie będzie to przeniesiony program, ale jego nowa wersja, z nowymi założeniami,
a one wynikają z planowanej adaptacji programu na Raspberry Pi, tak więc:
- obsługa programu będzie uproszczona do minimum, ma się on uruchamiać przy starcie systemu,
automatycznie ładować skrypt i plik audio, oraz włączać wszystkie zadeklarowane ustawienia,
- interface programu będzie dostosowany do obsługi poprzez ekran dotykowy 7 cali,
a najważniejsze jego elementy, o ile się uda, będzie można klikać nawet palcem,
- na RPi będzie można obsługiwać program także poprzez przyciski na pulpicie np.
safe/arm, fire, panic, oraz co istotne przyciskiem uruchamiać i zamykać system na RPi.  

Na razie, na Linuksie, po drobnych problemach wynikających z dużych różnic w systemach,
wszystko działa poprawnie, a nawet zaskakująco dobrze i szybko.
Program pracuje z tymi samymi konwerterami USB/RS485 co pod Windowsem.
Dodatkowo poprzez specjalny konwerter USB firmy Enttec obsługuje równolegle DMX512,
a więc będzie można sterować z jednego skryptu także urządzeniami pracującymi na DMX.

Przy okazji, aby ostatecznie rozwiązać problem współpracy z KNK1301, dodałem do programu
nową tzw. funkcję specjalną.
Teraz wystarczy w skrypcie, w polu "cmd/txt" wpisać rozkaz "1301" i program wyśle dane
w formacie akceptowanym przez knk1301.

I jeszcze jedna nowość - rejestracja wszystkich istotnych zdarzeń w programie w pliku,
który będzie można przejrzeć w dowolnym czasie.
Koniec z gadaniem, że coś nie działało i dlatego nie wyszło :)

pbmlte-100100-forum.png

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zk1959 napisał:

Piszę, w wolnych chwilach, wersję programu Pyrobox na Linuksa dla zwykłych PC.
Nie będzie to przeniesiony program, ale jego nowa wersja, z nowymi założeniami,
a te założenia wynikają z planowanej adaptacji programu na Raspberry Pi, tak więc:
- obsługa programu będzie uproszczona do minimum, ma się on uruchamiać przy starcie systemu,
automatycznie ładować skrypt i plik audio, oraz włączać wszystkie zadeklarowane ustawienia,
- interface programu będzie dostosowany do obsługi poprzez ekran dotykowy 7 cali,
a najważniejsze jego elementy, o ile się uda, będzie można klikać nawet palcem,
- na RPi będzie można obsługiwać program także poprzez przyciski na pulpicie np.
safe/arm, fire, panic, oraz co istotne przyciskiem uruchamiać i zamykać system na RPi.  

Na razie, na Linuksie, po drobnych problemach wynikających z dużych różnic w systemach,
wszystko działa poprawnie, a nawet zaskakująco dobrze i szybko.
Program pracuje z tymi samymi konwerterami USB/RS485 co pod Windowsem.
Dodatkowo poprzez specjalny konwerter USB firmy Enttec obsługuje równolegle DMX512,
a więc będzie można sterować z jednego skryptu także urządzeniami pracującymi na DMX.

Przy okazji, aby ostatecznie rozwiązać problem współpracy z KNK1301, dodałem do programu
nową tzw. funkcję specjalną.
Teraz wystarczy w skrypcie, w polu "cmd/txt" wpisać rozkaz "1301" i program wyśle dane
w formacie akceptowanym przez knk1301.

I jeszcze jedna nowość - rejestracja wszystkich istotnych zdarzeń w programie w pliku,
który będzie można przejrzeć w dowolnym czasie.
Koniec z gadaniem, że coś nie działało i dlatego nie wyszło :)

pbmlte-100100-forum.png

to świetna wiadomość - więc będzie kompatybilny ze wszystkimi wersjami KNK1301? z funkcją testu palnika i bez? Czy będzie w stanie uruchomić odtwarzacz muzyki zainstalowany na innym komputerze? i czy przyciski będą tylko na pulpicie, czy też będą prawdziwe przyciski sprzętowe? Przyszło mi do głowy, że nie byłoby przypadkowego odpalenia fajerwerków, gdyby np. Kropla wody kapała na wyświetlacz przy złej pogodzie.

to je skvělá zpráva - takže to bude kompatibilní se všemi verzemi KNK1301? s funkcí testování palníku i bez ní? Bude to umět spouštět přehrávač muziky nainstalovaný na jiném počítači? a tlačítka budou pouze na ploše počítače nebo budou i reálná hardwarová tlačítka? Napadlo mě totiž aby náhodou nedošlo k nechtěnému odpálení ohňostroje, když by například na display kápla kapka vody při špatném počasí.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż tak pięknie to nie będzie. Program będzie obsługiwał podstawowy rozkaz FC czyli "fire cue", ale testów robić nie będzie bo każdy z tych systemów ma swoją specyficzną procedurę testowania.

Playera, a nawet dwa odpali, także rezerwowego Mastera. Tutaj rozkazy są zgodne w obu systemach.

Przyciski będą "prawdziwe", sprzętowe. Spójrz na zakładkę "Stepper". Radiogroup "Hardware" odpowiadać będzie stacyjka "Safe/Armed", checkbox "Lock" - przycisk "Fire L" (lewy), przyciskowi "Start" - przycisk "Fire R" (prawy), a przyciskowi "Pause" (wyskakuje na ekran po starcie) - przycisk "Panic". Plus trzy diody LED: "Hardware" - sygnalizująca że przyciski sprzętowe są aktywne, oraz standardowe "Armed" i "Heartbeat". Sprzętowe przyciski będą aktywne dopiero po podaniu hasła do programu. Bez hasła można testować sieć i sprzęt.

Co do ekranu i deszczu. Dedykowany wyświetlacz dla RPi ma 7 cali, jest pojemnościowy i niestety będzie reagował na wodę. Lepszy byłby wyświetlacz rezystancyjny bo deszcz go nie wzbudzi ale na razie znalazłem  max 5 cali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 13.11.2020 o 16:03, zk1959 napisał:

Aż tak pięknie to nie będzie. Program będzie obsługiwał podstawowy rozkaz FC czyli "fire cue", ale testów robić nie będzie bo każdy z tych systemów ma swoją specyficzną procedurę testowania.

Playera, a nawet dwa odpali, także rezerwowego Mastera. Tutaj rozkazy są zgodne w obu systemach.

Przyciski będą "prawdziwe", sprzętowe. Spójrz na zakładkę "Stepper". Radiogroup "Hardware" odpowiadać będzie stacyjka "Safe/Armed", checkbox "Lock" - przycisk "Fire L" (lewy), przyciskowi "Start" - przycisk "Fire R" (prawy), a przyciskowi "Pause" (wyskakuje na ekran po starcie) - przycisk "Panic". Plus trzy diody LED: "Hardware" - sygnalizująca że przyciski sprzętowe są aktywne, oraz standardowe "Armed" i "Heartbeat". Sprzętowe przyciski będą aktywne dopiero po podaniu hasła do programu. Bez hasła można testować sieć i sprzęt.

Co do ekranu i deszczu. Dedykowany wyświetlacz dla RPi ma 7 cali, jest pojemnościowy i niestety będzie reagował na wodę. Lepszy byłby wyświetlacz rezystancyjny bo deszcz go nie wzbudzi ale na razie znalazłem  max 5 cali.

 


Witam ZK1959.
jak tworzysz program dla Raspberry Pi?
Dziękuję Ci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie bardzo rozumiem pytanie ale ...

piszę w oparciu o:
VirtualBox 6.1.12 r139181
Ubuntu 20.10 64bit
Lazarus 2.0.10 64bit / FPC 3.2.0

czyli piszę program na Linux
a po jego ukończeniu, prawdopodobnie w lutym,
przekonwertuję go na Windows
i udostępnię free na forum obie wersje (Linux, Windows)

kolejny etap to konwersja programu na Raspberry Pi
i budowa funkcjonalnego prototypu oraz jego testy
może wyrobię się z tym do lata
po opracowaniu dokumentacji projekt trafi na forum

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zk1959 napisał:

nie bardzo rozumiem pytanie ale ...

piszę w oparciu o:
VirtualBox 6.1.12 r139181
Ubuntu 20.10 64bit
Lazarus 2.0.10 64bit / FPC 3.2.0

czyli piszę program na Linux
a po jego ukończeniu, prawdopodobnie w lutym,
przekonwertuję go na Windows
i udostępnię free na forum obie wersje (Linux, Windows)

kolejny etap to konwersja programu na Raspberry Pi
i budowa funkcjonalnego prototypu oraz jego testy
może wyrobię się z tym do lata
po opracowaniu dokumentacji projekt trafi na forum

przepraszam za złe tłumaczenie. Zastanawiałem się, jak postępowałeś z rozwojem programu Raspberry PI. Obecnie pracuję nad knk1301 w wersji mosfet i nie mogę się doczekać stworzenia kontroli z rabsberry pi. Kiedy skończę knk1301 dodam kilka zdjęć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Witam.
Pod linkiem https://pyrobox.com.pl/soft/software2.html
można pobrać zapowiadany program Pyrobox PBMS w wersjach dla Windows i Linux.
Program jest świeży i choć był testowany to mogą pojawić się w nim błędy.
Mile widziane będą zgłoszenia takich błędów lub po prostu uwagi co do działania programu.
Program wyśle rozkaz fire cue w formacie FSpro po wpisaniu w kolumnie CMD/TXT rozkazu 1301.
Numer modułu KNK wpisujemy w kolumnie GRP, a w kolumny SEC i CHA odpowiednio numery sekcji i kanału.
Dodatkowo udostępniłem kilka programów narzędziowych systemu.
Mogą one pracować z FSpro bo wysyłają rozkaz start w takim samym formacie.
Instrukcji do programów raczej nie będzie bo zajmuje to masę czasu i mi się nie chce.
Można się posiłkować instrukcją dla Pyrobox Controller MS 5.0.0 bo jest dużo podobieństw.
Miłej zabawy.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obrazek poglądowy Pyrobox PBMS WIN w wersji 1.0.0.206

pbms100206setup.png

starter systemu tzw. VIP

pbrs200116.png

starter ethernetowy / server + client

pbns200111.png

pbnc100102.png

starter DMX, a ze sprzętowym interfejsem także Art-Net

pbdx100115.png

i do kompletu podstawowych narzędzi Player, ze starterem

pbp600110.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Cześć, chcę pochwalić się moją wersją KNK1301. Jeszcze tego nie skończyłem. Niestety zgubiłem materiały do produkcji z powodu wirusa wymuszenia. Na razie przesyłam przynajmniej kilka zdjęć. Chciałem zapytać ZK1959, czy pracujesz nad Raspberry PI z pyroboxem? Dziękuję Ci.

20210208_171252.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam

Jestem w trakcie budowy knk1301, obecnie czekam już na ostatnie elementy. Po skończeniu pochwalę się na forum jak wyszło ?

Nie ukrywam że najbardziej jednak zainteresował mnie knk1303, czy pracę nadal postępują? 

Z swojej strony mogę zaoferować pomoc w postaci zrobienia płytek pcb do knk1303, mogę nawet zbudować gotowy prototyp o ile ktoś tylko pomoże z wsadem do atemegi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja pokażę co u mnie powstaje ?

Ktoś pytał jakich elementów można użyć obecnie jako zamienników. Ja wprowadziłem 2 zmiany: 

Gniazdo bezpiecznika - w projekcie jest dwu nóżkowe 5x15 - Ja zastosowałem zwyczajny bezpiecznik przewlekany 2A

Przekaźniki RM699V-3001 zmieniłem na HR101CE012 (podobno są to te same przekaźniki które wyjeżdżały z tej samej firmy tylko oznaczenie było inne)

Resztę elementów można na spokojnie znaleźć w sklepach elektronicznych lub nawet na allegro

Tak, wiem że na LM7805 brakuje radiatora ale projekt jest w budowie a akurat nie miałem pasującego w swoich zasobach ?

Z własnego doświadczenia odradzam też kupowanie najtańszych przejściówek usb>rs485 bo zwyczajnie nie chcą zagadać z tym systemem (lub Ja coś robię nie tak ?

Obecnie czekam na przejściówkę usb>rs485 której używał Pan Zbigniew i buduję matrycę z złacz głośnikowym więc ciąg dalszy nastąpi ?

Ps: W następnym tygodniu mam trochę wolnego więc mógłbym wytrawić płytki pod knk1303 i zacząć je składać. Mogę liczyć na współpracę i pomoc z wsadem hex?

 

orca_share_media1622219234650_6804080624772577313.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam mały problem z knk1301. Czy to normalne że aby uzbroić system trzeba zewrzeć piny set1 i zresetować system czy to ja zrobiłem coś nie tak? Reset bez założonej zworki na set1 - moduł włącza się rozbrojony.

Czy knk1302 posiada ten sam problem?

Jeśli będzie taka potrzeba mogę nagrać filmik aby zoobrazować na czym polega problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po reset:

set1 zwarty - moduł zawsze uzbrojony

set1 rozwarty - moduł uzbrojony lub nie w zależności od stanu przed reset

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mam dziwny problem

Set1 zwarty- uzbraja sie ale tylko po reset bez tego brak reakcji.

Set1 rozwarty - nie uzbrojny pomimo tego czy wcześniej był uzbrojony czy nie.

Dziwne bo z tego co widziałem na filmikach avula uzbrajał moduł bez konieczności jego resetu? 

Dla zoobrazowania problemu wrzucam krótki filmik: 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

było to opisane na forum, set1 i set2 służą wyłącznie do konfiguracji, modułu reaguje na nie tylko przy starcie

set1 rozwarty - po reset odczyt arm_on/off z eeprom atmega, set1 zwarty - zawsze arm_on

zostaw set1 rozwarty, sprawdź ustawienia po reset, w zależności od uzbrojenia/rozbrojenia modułu przez firststep

moduł musi wystartować w takim ustawieniu w jakim był przed reset bo np. po zadziałaniu watchdoga w trakcie pokazu nieuzbrojony moduł nie odpalałby zapalników

programowy watchdog resetuje moduł po 500msec jeśli moduł się zawiesi bo coś poszło nie tak np. niekompletny lub uszkodzony pakiet danych zablokował wejście rs485 

set2 rozwarty - konfiguracja output 8x(4x4) = 128 cues, set2 zwarty - output 2x(4x4) = 32 cues

zostaw set2 rozwarty - twoja konfiguracja to 8x(4x4)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam.
Ostatnio znowu pojawiły się prośby o dokończenie projektu KNK1303, ale on nie będzie kontynuowany z przyczyn które już podałem. Na forum są dostępne informacje na temat bardzo udanej modyfikacji projektu KNK1301 zrobionej przez kolegę Avula. Zebrałem je, zmodyfikowałem i udostępniam, co ostatecznie powinno zamknąć kwestię projektu systemu opartego o tranzystory MOSFET.
https://knk1301.eu/_forum/KNK1301L48A2_sch_01_20210621.pdf
https://knk1301.eu/_forum/KNK1301L48A2_sch_02_20210621.pdf
KNK1301L48A2_png_01_20210621.png
Prośba do Avula, sprawdź proszę czy projekt pokrywa się z Twoim, chodzi głównie o wartości elementów.
Jeśli wszystko jest ok to udostępnię schemat, projekt i pliki produkcyjne płytki, oraz plik hex.
PS. tranzystory npn BC639 są pokazane jako pnp (BC640) bo nie miałem ich biblioteki.

Sprawa druga, projekt sterownika master opartego o Raspberry Pi nie będzie (przynajmniej na razie) kontynuowany. Skalkulowałem koszty jego budowy i wyszło mi ponad 2 tysiące złotych, co dwukrotnie przekracza cenę notebooka. Uznałem więc, że należy zakończyć zabawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny temat, zgodnie z zapowiedziami udostępniamy dokumentację techniczną systemu Pyrobox. Dokumentacja jest jaka jest, i nie będziemy jej poprawiać, modyfikować itd. itp. Kto chce może korzystać. Da się w oparciu o nią zbudować w pełni funkcjonalne moduły systemu Pyrobox.

Zapraszam na stronę www.pyrobox.com.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda Avula się nie wypowiedział ale wrzucam dokumentację modułu KNK1301L48A2.

KNK1301L48A2 to zmodyfikowany projekt Avula. Płytka jest zaprojektowana w technologii przewlekanej THT, tylko jeden element jest SMD bo nie znalazłem jego zamiennika, więc nawet mało obyci z elektroniką powinni poradzić sobie z budową modułu . Płytka jest przygotowana na drobne modyfikacje np. zmianę modułu DC/DC, źródła napięcia odpalania itd. Minimalnie zmieniony został także HEX do ATmega16 więc nie zadziała na oryginalnej płytce Avula bez jej przeróbek. Przygotuję także wsad HEX współpracujący z Pyrobox więc moduł będzie uniwersalny.

Schematy:
https://knk1301.eu/_forum/KNK1301L48A2_sch_01_20210624.pdf
https://knk1301.eu/_forum/KNK1301L48A2_sch_02_20210624.pdf
Płytka PCB:
- rysunki poglądowe
https://knk1301.eu/_forum/KNK1301L48A2_pcb_01_20210624.pdf
https://knk1301.eu/_forum/KNK1301L48A2_pcb_02_20210624.pdf
https://knk1301.eu/_forum/KNK1301L48A2_pcb_03_20210624.pdf
- pliki produkcyjne (ja najczęściej korzystam z https://www.allpcb.com/)
https://knk1301.eu/_forum/KNK1301L48A2_gerber_20210624.zip
Wsad do ATmega:
https://knk1301.eu/_forum/KNK1301L48A2_hex_20210624.zip
Do kompletu program FirstStep:
https://knk1301.eu/_forum/FirstStepPro_1102_20180719.zip

Plus kilka poglądowych obrazków:
https://knk1301.eu/_forum/KNK1301L48A2_png_01_20210624.png
https://knk1301.eu/_forum/KNK1301L48A2_png_02_20210624.png
https://knk1301.eu/_forum/KNK1301L48A2_png_03_20210624.png
https://knk1301.eu/_forum/KNK1301L48A2_png_04_20210624.png

Na koniec kilka uwag i wskazówek:
1. tranzystory NPN BC639 są pokazane na schematach jako PNP bo nie miałem ich biblioteki
2. przetwornicę 5V typu TSR1 można zastąpić inną np. DC1 https://allegro.pl/oferta/przetwornica-napiecia-stalego-dc1-1a-8489953099, wtedy w miejsce J111 trzeba wlutować zworkę
3. moduł 48V sugerowany przez Avula (nie jest dostępny u nas) można zastąpić innym, ale trzeba wybierać tylko te ze wspólną masą we/wy np. https://allegro.pl/oferta/modul-dc-dc-step-up-150w-car-laptop-itp-5171516905?bi
4. dla ATmega16 należy zastosować podstawkę DIP40, dla innych chipów już niekoniecznie
5. kondensatory C2 i C6 trzeba wlutować na długich nóżkach i położyć pod ATmega
6. można nie wlutowywać R3 a złącze J1 dać 2-pinowe
7. nie wlutowywać złącza J4 jeśli nie jest potrzebne
8. nie wlutowywać złącz J109 i J110 jeśli nie są potrzebne
9. rezystory R101 i R102 powinny mieć tolerancję 1%
10. zaciski wyjściowe (48 szt) trzeba "obudować" matrycą diod typu 1N5408, od "plus" do zacisku i od zacisku do "minus"
11. dioda LED zapala się dopiero po uzbrojeniu modułu kluczykiem i z programu FirstStep

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...