Skocz do zawartości

forumowy projekt opensource systemu pirotechnicznego


zk1959

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że to Ja ostatnio głównie wypytywałem o projekt knk1303 chetnię podejmę się budowy prototypu knk1301 na mosfetach.

Obecnie czekam na płytki z Chin, kompletuje części i myślę ze za około 2 tygodnie ruszę z składaniem. Postępy będę wrzucał na bieżąco.

O ile nastąpi taka potrzeba nie będzie problemu z lekką modyfikacją hex? Planuję użyć ogniw li-po 3s 11.1V ze względu na to że chcę się z wszystkim zmieścić w dość małej skrzyneczce.

Edytowane przez PiroFanTV
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hi, I am Royal 924, this is my new profile. 

 ZK thank you for kicad material, I hope that I will build a mosfet knk1301

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompletuje juz części I pojawiło mi się pytanie: kondensatory c109 i c108 10uf 50v R5 to kondesatory mkt o wymiarach 7x7mm? Nigdzie nie mogę takich znaleźć, mogę wlutowac zamiennik ale muszę mieć pewność że dobrze szukam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten film zapewne jednym poprawi humor, a innym go zepsuje, bo u nas święta państwowe obchodzi się diametralnie inaczej :)

ci którzy nie mogli obejrzeć profesjonalnego pokazu sami zorganizowali sobie zabawę

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brakuje takich pokazów w Polsce. Kolejny rok z rzędu odwołane pyromagic, ogień i woda...

Na pocieszenie wrzucam mały postęp. Dziś przyszła paczka z gotowymi pcb.

Ps: W Kicad jest możliwość szybkiej zmiany projektu na elementy smd? Z tego co pamiętam eagle miał taką możliwość a sporo ułatwiłoby mi to pracę.

162619437286320210713_183300.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że zrobili dziurę w płytce, w miejscu znacznika pozycjonowania. Nigdy tak wcześniej nie miałem więc może coś skopałem w projekcie. Zapisuję to do poprawy w REV.2. Bez obaw, nie ma to wpływu na działanie płytki. Poza tym na zdjęciu widać jakby część przelotek była zapaćkana cyną, faktycznie tak jest?

Nie rzuciła mi się w oczy opcja automatycznej zamiany elementów THT na SMD. Podejrzewam, że nie ma takiej w KiCad. To jest opensource.

Z ciekawości zapytam, gdzie robiłeś płytki i ile zapłaciłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez zwróciłem uwagę na tą dziurę. Dosyć to dziwne ponieważ jak oglądałem gerbery to jej nie zauważyłem.

Przelotki nie są zapaćkane cyną, co do wykonania płytki to naprawdę nie mam się do czego przyczepić. Zdjecie jest też dosyć słabej jakości i może to tak wyglądać ale to dlatego że musiałem je trochę obrobić resizerem żeby w ogóle wrzucić na forum.

Płytki robiłem w jlcpcb. Zapłaciłem 24.20$ za 5 płytek (5szt to minimalne zamówienie) z wysyłką kurierem wyszło 37,70$. Brałem też trochę bogatszą opcję z pokryciem złotem chemicznym i testem.

Ps: Jakby ktoś potrzebował płytek to mogę się podzielić, na pewno nie będę budował aż 5 modułów.

Wrzucam też małe postępy z lutowania

Link do zdjęcia w lepszej jakości: https://naforum.zapodaj.net/b82515080d77.jpg.html

1626607953863.jpg

Edytowane przez PiroFanTV
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu z linku płytka wygląda bardzo dobrze, a jej cena jest na kieszeń amatora.

Czekamy na kolejne odcinki relacji z budowy modułu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 lipca Francja obchodziła swoje święto narodowe

a wczoraj 18 lipca w Wenecji obchodzili święto Festa del Redentore (Święto Odkupiciela)

jak widać na świecie każdemu ważnemu wydarzeniu państwowemu, kulturalnemu, a nawet religijnemu, niezmiennie towarzyszą fajerwerki, a nawet politycy zasłaniają nimi swoje działania

pokaz z 28 czerwca z okazji spotkania państw grupy G20

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zk1959 napisał:

14 lipca Francja obchodziła swoje święto narodowe

a wczoraj 18 lipca w Wenecji obchodzili święto Festa del Redentore (Święto Odkupiciela)

jak widać na świecie każdemu ważnemu wydarzeniu państwowemu, kulturalnemu, a nawet religijnemu, niezmiennie towarzyszą fajerwerki, a nawet politycy zasłaniają nimi swoje działania

pokaz z 28 czerwca z okazji spotkania państw grupy G20

 

no a podobno francja jest "lewacka" i w ogóle a jak wiadomo lewacy chcą zakazać fajerwerków jak to sugerowały niektóre osoby tu na forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tyle że u nich oprócz poglądów lewackich politycy mają także zdrowy rozsądek, a u nas posłowie Koalicji Obywatelskiej, więc nie lewacy, złożyli taki oto projekt

https://orka.sejm.gov.pl/Druki9ka.nsf/Projekty/9-020-589-2021/$file/9-020-589-2021.pdf

co tłumacząc na polski oznacza - zakaz używania wyrobów pirotechnicznych klasy F2 i F3, także w Sylwestra

miłego dnia życzę !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a propos wrzuconego newsa, rozważamy w gronie kilkunastu osób wznowienie działalności Stowarzyszenia Pirotechników Widowiskowych, które m.in. aktywnie uczestniczyło w opracowaniu pierwszej ustawy o MW, ale niestety praktycznie zaraz po jej uchwaleniu zawiesiło działalność z powodu braku dalszego zainteresowania ze strony branży, no bo już wszystko została załatwione

branżowe stowarzyszenie mogłoby brać udział w konsultacjach społecznych takich gniotów jak wyżej i przynajmniej próbować przeciwstawiać się działaniom wszelkiej maści pseudo-ekologów i miłośników czworonogów z depresją wywołaną życiem w nienormalnym środowisku i społeczeństwie, a niestety nasze fundacje raczej nie zostaną zaproszone do takich konsultacji

zainteresowane osoby (tylko profi) oraz firmy, które nie spotykają się w ramach fundacji gdzie tą sprawę poruszymy, proszę o kontakt na priv

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że psy się boją to jest kompletny mit. U mnie np. ciągle potrafią od czasu do czasu strzelać petardami, do tego stopnia tak bardzo że teraz żadne psy na to nie reagują w promieniu chyba kilometra. Także to kompletna bujda. Walczcie z tymi oszołomami. Moja predykcja się sprawdza, że dopóki rzadzi PIS to będzie ok, ale lewacy zniszczą Polskę dokumentnie.

PS: KO to też lewacy, czyli dawne PO. :) Oni mają zieloną politykę. Jeszcze gorzej niż u nas mogą mieć niemcy bo zieloni mogą dojść tam do władzy. To już chyba wszystko im zakażą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedni szukają dojścia aby móc zaistnieć, a inny wsparcia aby nadal istnieć, stąd dziwne koalicje i poglądy, czyli prościej mówiąc burdel polityczny, polecam wykład

mnie przede wszystkim interesuje przyszłość branży więc szukam sposobu aby przetrwała pod każdą władzą, a widać że każda władza gotowa jest ją poświecić/uśmiercić aby pokazać sukces w ochronie zwierząt lub środowiska bo to najprostszy, najszybszy i najtańszy sposób, a przecież nie jest istotne czy w rzeczywistości coś to zmieni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Płytka gotowa co widać na załączonych zdjęciach ? 

Zmiany jakie wprowadziłem:

-C108 i C109 to ceramiczne 10uf 50V 20% 1206

- potencjometr RV1 to 3296W-103 (radzę zwrócić uwagę na to literkę "w" na końcu, ponieważ oznacza ona układ wyprowadzeń, a nam potrzebne są na środku)

- 74HC165 zastąpiłem na CD74HC165E (według karty katalogowej to niby to samo ,ale wolę o tym wspomnieć w szczególności ,że mam problem z testem)

Z problemów jakie wyszły to brak reakcji na przycisk "test". Wywołanie go przez aplikację działa prawidłowo. Przyciski "plus" i "addr" działają prawidło. I tutaj zastanawia mnie czy to przez to, że zastosowałem ten scalak czy problem z softem? Nie moge się też cofnąć do ekranu, który był świeżo po zaprogramowaniu czyli "mod 16 volt = 12v", ale podejrzewam ze to przez brak przycisku "test"

Krótki filmik pokazujący na czym polega problem z przyciskiem "test". Układ i przyciski żłożone na szybko do testu więc proszę nie zwracać na to uwagi ???

Filmik: 

 

received_2593685944271377.jpeg

Edytowane przez PiroFanTV
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znalazłem chwilę czasu, obejrzałem filmik i zajrzałem do projektu, oto moje uwagi:
1/ na schemacie i na pcb przyciski są ok, tzn. są dokładnie tak jak u Avuli, dodałem do nich tylko kondensatory tłumiące drgania styków
2/ w kodzie obsługi przycisków także nic nie zostało zmienione, więc wszystko powinno działać tak jak u Avuli
3/ na filmie widać, że jest włączony heartbeat, a obsługa przycisków i rs485 jest w tej samej pętli programu, więc wyłącz HB
4/ na chwilę pojawia się napis TEST co oznacza, że została wywołana procedura obsługi przycisku BLUE, może być zwarty?
5/ napis TEST nakrył wynik pomiaru napięcia ponieważ pomiędzy tym pomiarem, a wejściem w pętlę programu nie ma zwłoki

 

poniżej wskazówki nt. obsługi modułu KNK1301L48A oraz A2:

nazwy przycisków stosowane przez Avula:
GREEN - przycisk sch1
YELLOW - przycisk sch2
BLUE - przycisk sch3

procedura ustawiania adresu modułu:
UWAGA! adres może przyjąć wartość od 01 do 16
1. naciśnięcie przycisku GREEN otwiera 1 część procedury - ustawianie "dziesiątek" adresu, na LCD widać "ADDR1-"
2. naciśnięcie przycisku YELLOW zwiększa wartość "dziesiątek" adresu
3. naciśnięcie przycisku GREEN zapisuje ustawioną wartość "dziesiątek"
4. naciśnięcie przycisku GREEN otwiera 2 część procedury - ustawianie "jednostek" adresu, na LCD widać "ADDR2-"
5. naciśnięcie przycisku YELLOW zwiększa wartość "jednostek" adresu
6. naciśnięcie przycisku GREEN zapisuje ustawioną wartość "jednostek"
UWAGA! procedura musi być ukończona (1-6) bo mogą pojawić się błędy w pracy modułu

procedura testowania modułu, wybór trybu pracy:
1. naciśnięcie przycisku BLUE otwiera menu TEST, na LCD widać "TEST-"
2. naciśnięcie przycisku YELLOW pozwala wybrać tryb READ (testowanie modułu) lub SHOW (prezentacja wyniku testu)
3. naciśnięcie przycisku BLUE zatwierdza wybór trybu pracy
UWAGA! wyboru trybu pracy musimy dokonać zarówno przed testem jak i prezentacją

tryb pracy READ:
1. naciśnięcie przycisku BLUE uruchamia test modułu, na LCD widać "TEST-READ START"
2. w trakcie testu na LCD widać kolejno:
- MODULE DISARMED
- TEST STARTED / PLEASE WAIT ...
- TESTING SEC #1 / PLEASE WAIT ...
- TESTING SEC #2 / PLEASE WAIT ...
- TESTING SEC #3 / PLEASE WAIT ...
- TEST FINISHED

tryb pracy SHOW:
1. naciśnięcie przycisku BLUE uruchamia prezentację wyniku testu, na LCD widać "TEST-SHOW START"
2. w trakcie prezentacji na LCD widać kolejno:
- MODULE TEST INFO
- SEC=1 CHA=1..16 / xxxxxxxxxxxxxxxx
naciskamy przycisk YELLOW i na LCD widać
- SEC=2 CHA=1..16 / xxxxxxxxxxxxxxxx
naciskamy przycisk YELLOW i na LCD widać
- SEC=3 CHA=1..16 / xxxxxxxxxxxxxxxx
kolejne naciśnięcie przycisku YELLOW kończy prezentacje

 

film pokazujący pracę przycisków zrobiony przez Avula

https://youtu.be/wmfYWgSSMEI


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...